Klaudia Szubert. Historia niesienia pomocy, która daje radość

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 11:54
Klaudia Szubert to finalistka ubiegłorocznej odsłony plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni", w którym poszukujemy młodych ludzi o niesamowitych pasjach. Klaudia od zawsze chciała pomagać innym, a dzisiaj działa na rzecz seniorów.
Klaudia Szubert
Klaudia SzubertFoto: Mat. pryw.

Klaudia Szubert od ośmiu lat zajmuje się organizacją akcji charytatywnych na rzecz najmłodszych, seniorów, a także zwierząt. Dzisiaj działa głównie na rzecz osób starszych: wykupuje leki, pomaga przy zakupach, a nawet zabiera ich na regularne wizyty u dentysty. - To dla mnie coś nowego. Cieszę się, że mogę działać dla kolejnych potrzebujących grup - podkreślała w rozmowie z Czwórką. - Towarzyszę im w zależności od ich potrzeb, to mogą być wspólne wyjazdy do lekarzy, realizowanie recept, ale także po prostu spędzanie razem czasu, rozmowy w sieci czy przez telefon - wymieniała gość Czwórki.

Jak opowiadała Klaudia Szubert w reportażu Weroniki Puszkar, historie seniorów są przeróżne, cześć jest bardzo dramatyczna. - Niektórzy wzięli kredyty "na wnuczkę", a "wnuczka" zniknęła. Teraz trzeba spłacać komornikowi dług. Kolejni potrzebują remontu, jednemu z naszych podopiecznych wichura zerwała dach, inny wylądował na wózku, dziś remontujemy jednej z takich pań łazienkę - wyliczała. - Każda nowo poznana osoba to oddzielna tragedia. Nie chcemy, by ludzie cierpieli, a widzimy, że siedzą w swoich mieszkaniach i powolutku umierają - mówiła Klaudia Szubert. - Nie wszyscy seniorzy mają zaufanie do ludzi, nie z każdym mamy dobry kontakt. Ale nigdy nie odchodzę bez wyciągnięcia pomocnej dłoni.

Jej podopiecznym jest m.in. Pan Sławek, dawny nauczyciel angielskiego. Pan Sławek nie ma nikogo, z powodów zdrowotnych nie może też pracować w szkole. Klaudia organizuje więc dla niego zbiórki, a on odwdzięcza się prywatnymi korepetycjami z angielskiego, za które nie chce brać pieniędzy. - Wolontariusze są wspaniali. Wspaniałe jest to, że poświęcają cały swój czas - mówił pan Sławek. - Sam udzielam więc bezpłatnych lekcji osobom, które mają kłopoty, ludziom najbardziej potrzebującym. To daje mi poczucie godności, ale także zawodowego spełnienia i radości - wyliczał. 

ZOBACZ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2022 <<<

- Jest szczególnie wrażliwa na krzywdę innych ludzi i zwierząt. To było dla niej ważne od dzieciństwa, a kiedy dorosła, stała się w swoich działaniach bardziej dojrzała - tak o finalistce "Nieprzeciętnych" opowiadała jej mama na antenie Czwórki. Do plebiscytu zgłosiła ją jedna ze starszych kobiet, którym nasza finalistka niegdyś pomogła. Bohaterka reportażu pomagała także dzieciom z domów dziecka, porusza ją też los zwierząt, zwłaszcza wykorzystywanych w cyrkach. Już jako 14-latka wraz z grupą osób zebranych w mediach protestowała przy takich instytucjach, a także składała do włodarzy petycje. - Wiem, że jeśli chcę, by coś się zmieniło, muszę zacząć od siebie i zostałam wegetarianką. Wiem też, że warto działać i realizować swoje cele, protestować, jeśli coś nam się nie podoba - podkreślała Klaudia Szubert na naszej antenie. 

Posłuchaj
10:00 _PR4_AAC 2022_04_27-21-17-51.mp3 Reportaż "Bezinteresowna pomoc seniorom" Weroniki Puszkar (Reportaż w Czwórce) 

***

Tytuł audycji: Reportaż "Bezinteresowna pomoc seniorom" 

Autor: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.04.2022

Godz. emisji: 21.15

kd

Czytaj także

"Nieprzeciętny" Michał Brańka - skąd czerpać dziś optymizm?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 20:50
21 marca wystartowała kolejna odsłona Plebiscytu Nieprzeciętni. Zanim poznamy tegorocznych kandydatów do tego tytułu, rozmawiamy z Michałem Brańką - Nieprzeciętnym 2018, który podpowiada, skąd dzisiaj czerpać optymizm. 
rozwiń zwiń