Studenci dla uchodźców z Ukrainy - mapa miejsc noclegowych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 13:30
Los uchodźców z Ukrainy nikogo nie pozostawia obojętnym, a Polacy czynnie zaangażowali się w pomoc osobom uciekającym przed wojną. Pomagają także studenci z Krakowa, którzy stworzyli specjalną interaktywną mapę miejsc noclegowych.
Powstał portal informacyjny dla uchodźców z Ukrainy.
Powstał portal informacyjny dla uchodźców z Ukrainy.Foto: shutterstock/Andrew Angelov

Mapa pomoże 

W internecie można znaleźć wiele portali i ogłoszeń oferujących pomoc uchodźcom z Ukrainy. W gąszczu ofert jednak czasem trudno się odnaleźć, dlatego studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili sprawę ułatwić. Stworzyli interaktywną mapę na której zamieszczane są prywatne ogłoszenia dotyczące miejsc noclegowych dla potrzebujących pomocy Ukraińców. Osoby szukające dla siebie miejsca mogą wejść i zobaczyć je na mapie, albo wyszukać po ofertach. Przy każdym punkcie podana jest informacja ile osób i od kiedy może przyjechać. Witryna zanotowała już ponad dwa miliony odsłon.


Wszystko w jednym miejscu

Jak podaje straż graniczna, od początku agresji Rosji na Ukrainę, granicę Polski przekroczyło prawie 1,7 miliona uchodźców. Potrzebujących pomocy jest coraz więcej. - Na stronie jest zakładka mapa mieszkań, zbiórki pieniędzy i centra pomocy - mówi studentka Beata Brodzińska, współtwórczyni projektu. - Jest także informacja o transporcie zarówno w Polsce jak i w Ukrainie. Zaznaczone są także zbiórki rzeczowe, pomoc medyczna, pomoc psychologiczna, pomoc prawna, tłumacze zbiórki krwi i pomoc zwierzętom.

Na początku wśród ogłoszeń panował chaos, teraz jak podkreśla współtwórca strony Tadeusz Wachowski, student Akademii Górniczo-Hutniczej, staje się to trochę bardziej uporządkowane. - Mapa ma pomóc, żeby ludzie po lokalizacji mogli szukać aktualnych ofert. Filtrują się one ze względu na miasto i wymagania, ilość osób i datę dostępności - opowiada. - Każdy może dodać swoje ogłoszenie i zaznaczyć jaki zakres pomocy oferuje. Wystarczy przypisać ją do właściwej kategorii.

Zobacz także:

Mapa stworzona przez studentów dostępna jest pod adresem uasupport.pl. Na portalu również można znaleźć ogłoszenia z innych europejskich miast, jednak przeważają polskie ogłoszenia.


Posłuchaj
04:19 Czwórka/Stacja Nauka - Ukraina mapa 14.03. 2022.mp3 Weronika Puszkar o stronie z pomocą dla uchodźców z Ukrainy stworzonej przez krakowskich studentów (Stacja Nauka/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.03.2022

Godzina emisji: 12.18

aw

Czytaj także

Dziesiątki tysięcy Ukraińców na polskim rynku pracy. To duże wyzwanie dla nich i polskich pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 19:34
Do Polski napływa coraz więcej uchodźców z ogarniętej wojną z Rosją Ukrainy. Jakie są możliwości zatrudnienia jej obywateli w naszym kraju, mówiła w radiowej Jedynce Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna na Ukrainie. Setki zabitych cywilów, miasta starte z powierzchni ziemi [RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 22:23
Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do kobiet i dzieci, które próbowały ewakuować się ze wsi pod Kijowem – poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Trwa siedemnasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapraszamy do śledzenia bieżących wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń