Jak dostosować lasy do zmian klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 16:30
Nad tym pytaniem, podczas panelu obywatelskiego, zastanawiają się poznaniacy. W trakcie dyskusji z ekspertami mają wypracować propozycje działań, które pomogą w zabezpieczeniu płuc miasta. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Luma creative

kobieta szczęście radośc łąka przyroda 1200.jpg
Jak przyciągać dobre rzeczy? Trochę o filozofii szczęścia

Zmiany klimatu mają coraz większy wpływ na nasze otoczenie. Towarzyszą temu ekstremalne zjawiska, takie jak choćby bardzo upalne lata, i niebezpieczeństwo pożarów lasów. Aby uniknąć sytuacji takich jak zeszłoroczne pożary lasów w Australii - konieczna jest ochrona przyrody przed zagrożeniami.

Posłuchaj
04:52 Czwórka/ Stacja Nauka - klimat 24.02.2021.mp3 W audycji zastanawiamy się jak dostosować lasy do zmian klimatu (Stacja Nauka/Czwórka)

- Większość badań wskazuje, że zmiany klimatyczne będą miały wpływ na ekosystemy leśne poprzez większą częstotliwość tak zwanych zdarzeń ekstremalnych. Takim zaburzeniem są wielkopowierzchniowe pożary czy wielkopowierzchniowe huragany - mówi prof. Janusz Schmyt  z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - W Nadleśnictwie Rudy Raciborskie już w 1992 roku mieliśmy największy pożar w Europie, wielki pożar odnotowano też niedaleko Poznania. Pożarom można zapobiegać poprzez chociażby zróżnicowanie składu gatunkowego, bo różne gatunki drzew leśnych inaczej znoszą pożary. Siłą rzeczy taki las nie ulegnie całkowitej destrukcji.


torfowisko_shutter_1200_Andrzej Gabinski.jpg
Dwutlenek węgla za torfowiska - trudne dane o których zapominamy

Sprawdź także:

Pozostaje nam się zastanowić, co zrobić, żeby takiej wytrzymałości lasów nie testować. W zależności od klimatu, w którym się znajdujemy, naukowcy przedstawiają trzy podejścia:

  • konserwatywne - opierające się na działaniu "tu i teraz";
  • aktywne - opierające się na modelowaniu przewidywaniu i zakładające też renaturyzację;
  • pasywne, czyli oddające las jedynie w ręce matki natury.

Wybór strategii nie jest wcale łatwy. Od czego jednak zacząć? - Leśnicy mają tutaj duże pole do popisu. Począwszy od wykorzystywania różnorodności genetycznej, poprzez kształtowanie zróżnicowanych, pod względem budowy i struktury, lasów - wyjaśnia ekspert. - I nie chodzi tylko o wysokość drzew, czyli zróżnicowanie pięter, ale też zróżnicowanie ich grubości.

Sprawdź także:

Lasy są płucami naszego świata, a kiedy w naszym organizmie dostrzegamy zmiany w płucach, to zazwyczaj pogarsza się również kondycja całego ciała. Gorsza kondycja lasów, na skutek zmian klimatycznych, będzie odczuwalna dla nas wszystkich. - Lasy są miejscem rekreacji i wypoczynku. To jest cień i ptaki, które w nim śpiewają - tłumaczy rozmówca Szymona Majchrzaka. - Jeżeli tego nie będzie, to można domniemywać, że społeczeństwo, które nie będzie już mogło w pełni korzystać z dobrodziejstwa lasów, odczuje negatywne skutki.

Jak mówi ekspert, nie zawsze możemy oddziaływać na lasy bezpośrednio, możemy jednak łagodzić wpływ zmian klimatycznych na lasy. - Takimi działaniami może być ograniczenie zużycia energii elektrycznej, która najczęściej u nas pochodzi z paliw kopalnych - wyjaśnia. - Również bardzo istotna jest oszczędność wody, szczególnie w naszym kraju, gdzie nie mamy jej za dużo i racjonalne gospodarowanie tym dobrem odbije się korzystnie także na lesie. I tym samym - na nas. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 24.02.2021

Godzina emisji: 12.24

aw


Czytaj także

Torfowiska - ekologiczna bomba z opóźnionym zapłonem?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 18:24
- Nie wiem czy istnieje w takiej ogólnej świadomości informacja, że my w zasadzie oddychamy torfowiskami, że smog, który trafia do atmosfery był kiedyś torfowiskiem - mówi prof. Mariusz Lamentowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany klimatyczne na smartfonie? Angażuj się w ich obserwację

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 15:42
Ciężkie powietrze, niebezpieczny wiatr lub zagrożenie powodziowe? A może zagrożenie porywami wiatru lub brak komfortu podczas upałów? Skutki zmian klimatu można zaznaczać na mapie w telefonie - i tym samym próbować zmieniać klimat! Tak działa aplikacja TeRRIFICA, która powstała właśnie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
rozwiń zwiń