"Light", "fit", "bez cukru" - czy to naprawdę zdrowe produkty?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:51
Chcąc jeść zdrowo i zachować szczupłą sylwetkę poszukujemy rozwiązań, które pomogą nam zrealizować ten cel w prosty i szybki sposób. - Wszystkie produkty, nawet te dietetyczne, zjadane w nadmiernych ilościach mogą być przyczyną nadwagi - przestrzegała dietetyk Jadwiga Przybyłowska. 
Domowa granola nie zawiera niezdrowych ulepszaczy, które często są w składzie gotowych produktów
Domowa granola nie zawiera niezdrowych ulepszaczy, które często są w składzie gotowych produktówFoto: bzwei/Pixabay

Warzywa 1200 ok.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Chętnie sięgamy po produkty oznaczone jako "light", czy "fit", które zdają się być zdrowsze od ich tradycyjnych odpowiedników. - To, że produkt spożywczy oznaczono w ten sposób świadczyć może o obniżonej zawartości cukru, albo tłuszczu - tłumaczyła Jadwiga Przybyłowska, dietetyk. Jak podkreślała nie oznacza to, że takie produkty mają o połowę mniej kalorii. - Tymczasem ludzie myśląc, że tak jest, jedzą ich dwa razy więcej, a w konsekwencji tyją.  - tłumaczyła gość Czwórki.

Posłuchaj
11:56 pierwsze słyszę dieta 19042021.mp3 Czy produkty typu "fit" pomagają schudnąć? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

grubaska 1200.jpg
Czy grozi nam pandemia otyłości?

Jak podkreślała, w diecie warto znaleźć "złoty środek", zamiast narzucać sobie rygorystyczne ograniczenia. - Kupując serek wybierzmy raczej taki z obniżoną zawartością tłuszczu, a nie pozbawiony tłuszczy. Ten składnik też przecież odgrywa ważną rolę w organizmie - wyliczała ekspert. - Przy dziennej puli średnio ok. 2 tys. kalorii, maksymalnie 30 proc. powinny stanowić tłuszcze, jednak ograniczajmy te nasycone: pochodzenia zwierzęcego i utwardzane, na przykład w przemyśle cukierniczym - mówiła. - Wiele zależy też od naszej kondycji zdrowotnej, na przykład od poziomu cholesterolu. 

Czytaj także:


zakupy mięso sklep etykieta 663 glowimages.jpg
Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

Jak przekonywała, podobnie jest z cukrem. - Nie należy go całkowicie eliminować, ale stworzyć sobie zróżnicowaną dietę, w której znajdzie się miejsce na produkty pełnoziarniste, świeże owoce czy warzywa - wymieniała Jadwiga Przybyłowska. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie i ze zrozumieniem czytać etykiety. - Zazwyczaj, jeśli na etykiecie jest wielki napis, że produkt nie zawiera tłuszczu, albo cukru, mniejszym druczkiem wymienione są elementy zastępcze, m.in. wypełniacze, uzupełniacze smaku, czyli różnego rodzaju gumy albo słodziki - mówiła. - Jedząc więcej produktów teoretycznie bezcukrowych możemy więc paradoksalnie zwiększyć sobie kaloryczność posiłków. Warto więc trzymać stałą, zróżnicowaną dietę, zamiast radykalnie zmieniać nawyki żywieniowe.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jadwiga Przybyłowska (dietetyk)

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Chcesz schudnąć? Jedz makaron - nowe badania z USA

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:32
To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników makaronu. Choć danie to nie cieszy się dobrą opinią wśród osób dbających o linię, naukowcy przekonują, że niesłusznie. Makaronu można, a nawet trzeba jeść całkiem sporo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie superfoods. Dlaczego warto sięgać po lokalną żywność?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 17:45
Kasze, żurawina, siemię lniane - to polskie superfoods. Produkty bardzo zdrowe, zawierające nierzadko więcej mikroelementów i witamin niż ich zagraniczne odpowiedniki. 
rozwiń zwiń