Sztuka oraz młodzi i zdolni w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 14:15
W Czwórce powiem m.in., co ciekawego się dzieje w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz porozmawiamy o projektowaniu strojów.
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać Czwórki
Zawsze jest dobra pora, żeby słuchać CzwórkiFoto: shutterstock/fizkes

W najbliższym wydaniu audycji gościem Czwórki będzie Marcel Skierski polski historyk sztuki, krytyk i kurator. Doktorant w Zakładzie Historii Badań nad Sztuką na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zastępca Dyrektora ds. Programu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Porozmawiamy z nim o sztuce i o tym co można obejrzeć na wystawach CSW.

W programie także porozmawiamy z Barbarą Rydz, studentką  projektowania ubioru na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Gość Czwórki pasjonuje się różnymi dziedzinami sztuki, ale jej głównym zajęciem jest projektowanie kostiumów scenicznych, mody, obuwia i akcesoriów. Jej prace choć przerysowane - potrafią urzec. Poprzez swoje projekty Barbara opowiada historię o  człowieczeństwie, społeczeństwie, w którym zauważa tak samo dużo brzydoty jak i piękna.  Jej projekty możemy podziwiać w ramach otwartej niedawno wystawie "Narcyz" w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie wykorzystała srebrne ostro zakończone materiały do stworzenia błyszczących kostiumów.

Wystawa prac studenckich "Narcyz" to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic i Łodzi oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. Inspiracją edycji w 2022 roku jest mit o Narcyzie. Tworzone eksponaty mogą przybrać formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, instalacji multimedialnych lub innych form instalacji przestrzennych. 


Zobacz także:


***

Na audycję "Artystyczny wybieg" zapraszamy w niedzielę (07.08) po godzinie 15.05. Program poprowadzi Katarzyna Cygler. 

aw/mat.pras


Zobacz więcej na temat: Czwórka grafika moda

Czytaj także

40 lat w jednym spektaklu. Polsko-słowacka opowieść o dorastaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 11:40
W Levicach - gdzieś w centrum Europy - trzej chłopcy: Jan, Gabriel i Peter, spotykają się na zawodach pływackich, by walczyć o względy pięknej Márii. Jest 1 września 1938 roku. Żadne z nich nie przypuszcza, że ten dzień zmieni ich życie na kolejne 30 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2021 w teatrze. "Twórcy performują rzeczywistość bez pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 16:40
- W 2021 roku teatr wziął głęboki oddech twórczy, w przerwach, na które pozwalała pandemia. Wtedy jego produktywność wzrastała i na polskich scenach dużo się działo  - ocenia krytyk Dominik Gac. 
rozwiń zwiń