Rok 2021 w teatrze. "Twórcy performują rzeczywistość bez pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 16:40
- W 2021 roku teatr wziął głęboki oddech twórczy, w przerwach, na które pozwalała pandemia. Wtedy jego produktywność wzrastała i na polskich scenach dużo się działo  - ocenia krytyk Dominik Gac. 
Jaki był ten rok w polskich teatrach?
Jaki był ten rok w polskich teatrach?Foto: metamorworks/shutterstock

Pandemiczne piętno zelżało, albo to twórcy i widzowie próbują je od siebie oddalić. Nie sprawdziły się też przewidywania, że teatr będzie tę pandemię problematyzował. Wydaje mi się, że nic takiego nie miało miejsca. Teatr nadal performuje rzeczywistość, którą znamy sprzed koronawirusa - dodaje gość Czwórki. - Przedstawienia, które powstały w ostatnich 12 miesiącach, rezonowały w przestrzeni publicznej. To był kolejny rok, w którym polski teatr wyszedł z budynku, rozgościł się na łamach gazet i możemy domniemywać, że miał wpływ na rzeczywistość. Poruszał widzów.

Historia rzeźby według Dawida Żakowskiego

"Przestrzenie_KOBRO" w reżyserii Dawida Żakowskiego to spektakl, który powstał jako część międzynarodowego projektu Embodied Ideas, w ramach którego Stowarzyszenie Sztuka Nowa we współpracy z Priestor Súčasného Tanca, Move Ostrava i Ziggurat Project prowadzi badania nad dziedzictwem awangardy krajów wyszehradzkich. - Punktem wyjścia dla Żakowskiego była rozprawa z 1931 roku "Kompozycja przestrzeni: obliczenia rytmu czasoprzestrzennego" Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Sam tytuł może zniechęcić widza, ale przedstawienie jest niezwykle komunikatywne. Można je odbierać bez gruntownej wiedzy o historii architektury i rzeźby, i cieszyć się choreograficzną ucztą - przekonuje Dominik Gac. - Co więcej, można też w nim partycypować na zasadzie pełnej wolności.

Świeży, ale klasyczny Czechow w Sosnowcu

Na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu odbyła się premiera sztuki "Komedia. Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego i w opracowaniu Huberta Sulimy. - To kolejny spektakl, który w ciekawy sposób realizuje konsekwentną linię tego duetu. Już pierwsza ich realizacja, czyli "Trzy siostry",  ujawniła zaskakującą zdolność twórców do świeżego spojrzenia na klasykę teatralną. "Wujaszek Wania" jest uroczy, ale to słowo w żaden sposób nie ma umniejszać wagi tej realizacji, tylko podkreślić, jak dużą przyjemność daje widzowi ten spektakl - wyjaśnia rozmówca Michała Piwowarka.

KOMEDIA. WUJASZEK WANIA - trailer // TEATR ZAGŁĘBIA

Posłuchaj
21:57 CZWÓRKA WTMG - teatr 31.12.2021.mp3 Co wydarzyło się w polskim teatrze w 2021 roku? Podsumowanie krytyka Dominika Gaca (W to mi graj/Czwórka) 

Bergman. Przewodnik po czasie "kwarantanny" 

W teatralnym podsumowaniu 2021 roku nie może też zabraknąć Mai Kleczewskiej. Reżyserka, zanim zrobiła "Dziady" w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, w Warszawie, w Teatrze Powszechnym przygotowała sztukę "Twarzą w twarz". - To kolejny, filmowy spektakl Kleczewskiej, który według mnie nie wybrzmiał tak jak powinien, zagłuszony gorącą dyskusję wokół "Dziadów". Tymczasem jest to bardzo dobre przedstawienie, z pogłębioną psychologią, którą rzadko spotyka się na naszych scenach - przyznaje krytyk teatralny. - Jest to też uczta dla fanów Ingmara Bergmana, bo w spektaklu znajdziemy odniesienie nie tylko do tytułowego filmu "Twarzą w twarz", ale także do innych obrazów mistrza kina. Na cenie pojawia się także sam Bergman, grany przez Juliana Świeżewskiego, który wprowadza widza w sam środek dyskusji, która przetoczyła się przez polski teatra. Dyskusji o tym, jaką pozycję ma reżyser-artysta w świecie sztuki i na co może sobie pozwalać.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Dominik Gac (krytyk teatralny)

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

"Władczyni much". Życie jako internetowa gra

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 13:00
W ten weekend na Dużej Scenie Teatru Ludowego odbędzie się premiera "Władczyni much" Magdy Fertacz w reżyserii Konrada Dworakowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bareja wieczorową porą" na deskach teatru w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:00
- Scenariusz spektaklu "Bareja wieczorową porą" jest inspirowany twórczością Stanisława Barei i stanowi hołd dla tego świetnego reżysera - mówi reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Horzycy w Toruniu Łukasz Czuj. 
rozwiń zwiń