Lata 90. w kinie i muzyce. "To był skomplikowany świat"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 12:09
Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski specjalizują się w wydobywaniu interesujących zjawisk z przeszłości, poszukiwaniu symboli minionych lat i odczarowywaniu "obciachowych" reliktów niegdysiejszej epoki. - Dziś tamten czas pokazuje się w określonych konwencjach, nie do końca zgodnie z prawdą - mówili w Czwórce. 
Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski
Bartek Przybyszewski i Mateusz Witkowski Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

Jak przekonywali Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski, w mówieniu o latach 90., ówczesnej kulturze i popkulturze, nostalgia jest czynnikiem nieodzownym. - Zmieniły się filmowe standardy, pojawiły się nowe nurty i część elementów kina z tamtych czasów dziś nie mogłaby pojawić się w mediach. Staramy się przekładać niektóre z tych zjawisk na współczesne realia, ale minęło już trzydzieści lat - właściwie całe pokolenie - więc nie zawsze jest to możliwe - tłumaczył Mateusz Witkowski. - Sprawia nam dużą przyjemność przekłuwanie baloników nostalgii i odkrywanie elementów popkultury, do których dziś podchodzi się być może za bardzo bezkrytycznie - podkreślał Bartek Przybyszewski. 

Dlatego goście Czwórki prowadzą swój podcast dotyczący zjawisk kulturalnych i popkulturowych lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. - Chodzi nam o to, by przeprowadzić rewizję tego, co wówczas się wydarzyło - podkreślali w rozmowie z Czwórką Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski. - Rozszerzyliśmy jednak naszą tematykę o lata "zerowe", by nie zamykać się na odbiorców pozostałych grup wiekowych - podkreślali. 

Sprawdź także:

- Dziś próbuje się odtworzyć ówczesną kolorową, wielobarwną atmosferę i to jest kuszące, ale próby odwzorowania tamtejszej kolorystyki nie są do końca zgodne z prawdą - mówili gości Czwórki. - Z drugiej strony pokazywanie szarości tamtej epoki też nie ma umocowania w prawdziwym świecie. Mamy więc film "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje", ostentacyjnie ubarwiający tamte lata i rysowany grubą kreską, z drugiej pokazuje się "ejtisy" jako świat czarno-biały i smutny - mówili. - Dobrze byłoby pouzupełniać tą paletę o różne inne odcienie, które były gdzieś po środku, bo tamten czas był bardziej skomplikowany - tłumaczyli.

Posłuchaj
26:03 lata 90_PR4_AAC 2023_01_21-11-12-34.mp3 Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski o cieniach i blaskach końca ubiegłego stulecia (Pasjonauci/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Goście: Bartek Przybyszewski (blog "Liczne rany kłute") i Mateusz Witkowski (Popmoderna.pl, blog "Popland"), wspólnie prowadzą "Podcastex"

Data emisji: 21.01.2023

Godzina emisji: 11.11

kd

Czytaj także

"Duchologia polska" - podróż do czasów transformacji

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 16:40
- Okres późnych lat 80. i wczesnych 90. był szalenie ciekawy, bo wiele się działo. Wydawało mi się, że życie codzienne tamtego czasu było słabo udokumentowane, stąd najpierw pojawiła się strona, a teraz książka na ten temat, zatytułowana "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji" - mówi w Czwórce Olga Drenda, etnolog, pisarka i dziennikarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aby śmieci było mniej. Recykling, działanie i przykład

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 11:00
- Pojęcie "śmieć" określa to, czego ktoś już nie potrzebuje, ale nie znaczy to, że taka rzecz jest od razu godna pójścia na wysypisko - mówi Magda Piotrowska, aktywistka. Żyjemy w czasach, gdy mówimy o zrównoważonym rozwoju, zrównoważonej konsumpcji, a nasze pojemniki na śmieci wciąż pękają w szwach. Warto coś z tym zrobić. 
rozwiń zwiń