Kaszpirowski. Wstydliwa twarz czasów transformacji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 21:55
Anatolij Kaszpirowski, zwany również "Czerwonym magiem" to rosyjski hipnotyzer, który na przełomie lat 80. i 90. XX w. przeprowadzał seanse hipnozy na antenie państwowej telewizji,  stając się tym samym uzdrowicielem milionów. Wielu widzów uznawało, że jego telewizyjne terapie leczyły szeroką gamę chorób - od raka po alkoholizm i wypadanie włosów.
Audio
  • Kaszpirowski - "potrafił uzależnić od siebie miliony ludzi" (Faktofonia/Czwórka)
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. prom.

Jego wpływ na społeczeństwo było tak ogromne, że radzieckie Ministerstwo Zdrowia uznało te praktyki za "zbiorową psychozą", która grozi utratą zdrowia psychicznego i szybko zdjęła program z anteny. Popularność Kaszpirowskiego wykraczała jednak poza granice ZSRR. Jego seanse emitowane były m.in. również w Polsce i w Związku Radzieckim budziły wielkie zainteresowanie. Tak wielkie, że w roku 1990 roku hipnotyzer zdobył nagrodę publiczności dla znaczącej osobowości w polskiej telewizji.

- Był precelebrytą, wzorem dla przyszłych pokoleń influencerów i coachów. Popularność zdobył w czasach polskiej transformacji, stając się jedną z ich wstydliwych twarzy. Młodzi ludzie mało wiedzą o tym człowieku, bo nie lubimy przyznawać, że zaufaliśmy mu w sposób niemal nieograniczony - opowiadał autor książki Gabriel Michalik.

Fenomen Kaszpirowskiego opisał w książce "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy". W biografii znajdziemy nie tylko historię jego życia, tajemnic i zawrotnej międzynarodowej kariery, jest to także spojrzenie na polską transformację i świat pogrążony w ideowym chaosie, który rodzi potrzebę tworzenia "Czerwonych magów".

- Jego postać wśród osób, które go pamiętają, budzi irytację, ale od dawna nikt nie powiedział o nim niczego nowego. Chciałem wydobyć z tej historii głębię. Pokazać sowiecki sposób myślenia o człowieku, niemal religijny ateizm - opowiadał. - Chciałem zmierzyć się z teoriami spiskowymi na jego temat. Dziś nie jestem w stanie z pełną stanowczością stwierdzić, że któraś z nich jest niesłuszna - dodawał. Autor w trakcie pracy nad biografią spotkał się z bohaterem swojej książki. O tym spotkaniu opowiadał w rozmowie z Dominiką Klimek.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Gabriel Michalik

Data emisji: 29.03.2020

Godzina emisji: 16.09

ac

Czytaj także

Honorata Zapaśnik: reporter wojenny nie może pomóc wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 16:05
- Zależało mi, żeby zobaczyć wojnę ich oczami i zrozumieć, dlaczego swoją pracę traktują jak misję - mówi Honorata Zapaśnik, autorka książki "Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na początku była mapa. Michał Milczarek o podróżach "Donikąd"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 16:04
W "Donikąd" Michał Milczarek opowiada o wyprawach na krańce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. To zapiski z miejsc, w których - jak mówi - byt graniczy z nicością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poniemieckie". Karolina Kuszyk o historii zaklętej w przedmiotach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 10:48
- "Poniemieckie" to termin ukuty tuż po wojnie na określenie mienia niemieckiego, które przeszło na własność państwa polskiego tuż po wojnie - tłumaczyła autorka książki. - Mogły być nie tylko budynki, majątki, ale także cała tkanka miejska, architektura, układ przestrzenny, ale również to, co było pod ziemią - skarby, które Niemcy zakopywali opuszczając swoje domostwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

12 historii o ludziach, którzy działanie mają we krwi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 16:06
Jan Król i Agnieszka Żądło są autorami reportaży "Przewiew. 12 historii otwartych", czyli o ludziach, którzy działanie mają we krwi. W tym zbiorze przedstawieni zostali współcześni liderzy.
rozwiń zwiń