Jak rozpoznać w sobie "grzeczną dziewczynkę" i co z tym zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 21:00
Jakie są cztery najczęściej przekazywane mity grzecznej dziewczynki i jak rozpoznać je u siebie? Opowie o tym coach Dominika Rose.
Czy z grzecznych dziewczynek wyrastają szczęśliwe kobiety? (zdj. ilustracyjne)
Czy z grzecznych dziewczynek wyrastają szczęśliwe kobiety? (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Stocksnap

"Grzeczne dziewczynki tak nie robią, bo to nie wypada". Czy zdajemy sobie sprawę, jaki wpływ miały te słowa na nasze, dorosłe życie? Co można zrobić, żeby to przepracować? Naszym gościem będzie certyfikowany coach Dominika Rose, która prowadzi indywidualne sesje rozwojowe oraz autorski Program 4 Kroków. W programie wykorzystuje wiele ćwiczeń rozwojowych takich jak: karty merytoryczne, wizualizacja, modele zasobów, odkrywanie własnych wartości, praca z przekonaniami, mapa marzeń i odkrywanie talentów na podstawie metodologii Instytutu Gallupa.

O tym, jak z grzecznej dziewczynki stać się wolną kobieta opowiadała w Czwórce także Marianna Gierszewska, autorka książki "Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce". - Dziewczyny wychowywane na grzeczne dziewczynki przed wejściem w dorosłość powinny się poobdzierać z oczekiwań i uwolnić z klatek – przekonywała. Jeśli nauczyciel w szkole próbuje zawstydzić dziecko, to prawdopodobnie zostanie to w nim na długo. To samo dotyczy rodziców, którzy chętnie przywołują dzieci do porządku sformułowaniem "wstydź się". - Taki komunikat dla młodej osoby może oznaczać, że lepiej jest być niewidzialnym, niż odstawać zachowaniem od reszty. Z tego rodzi się przekonane, że nie warto mieć własnego zdania i lepiej nie odnosić sukcesu - wyjaśniała. - Bo sukces czyni nas widzialnymi i wypycha na środek sceny.

***

Na "Strefę Prywatną" - w poniedziałek (30.01) o godz. 20.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Jak polubić swoje życie? "Pomoże ci stały rytm i autorefleksja"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 13:03
- Trzeba mieć poczucie, że żyjemy swoim i dobrym życiem, by nie bać się powrotu do niego po weekendzie. Proponuję, by dokonywać zmian małymi kroczkami, nie dzięki rewolucjom, zachęcam do codziennej autorefleksji - mówił Michał Niewęgłowski, twórca aplikacji mobilnej do medytacji i autor książki "Polubić poniedziałki". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystarczy uwierzyć w swoje szczęście i dobre rzeczy zaczną nam się przytrafiać?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:49
- Afirmacja to nie magia. Kiedy dobrze myślimy o przyszłości i wierzymy w swoje siły, mamy większą motywację i dzięki temu po prostu jesteśmy skuteczniejsi w naszych działaniach - przekonywała psycholog Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska.
rozwiń zwiń