Ewolucja nie nadąża za rozwojem cywilizacji. Jak walczyć z przebodźcowaniem?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 19:11
Jesteśmy przebodźcowani. Wszystkiego jest wokół nas za dużo - hałasu, kolorów, ruchu. Jednocześnie mówi się o syndromie FOMO, czyli poczuciu nieustannego niedoinformowania. Jak nauczyć się odpoczywać i czy rzeczywiście, odcięcie od sieci sprawi, że coś nas ominie?
Audio
  • Bezsenność i depresja? Przyczyną może być nadmiar bodźców cyfrowych (Czat Czwórki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: file404/Shutterstock.com

Zaczynamy się gubić. Zwracamy uwagę na rzeczy nieistotne, pomijamy te, które są naprawdę ważne Katarzyna Kucewicz

Na co dzień dociera do nas tyle bodźców, tempo życia i pracy jest zastraszające. Nie zdajemy sobie sprawy, jak destrukcyjnie wpływa to na nasze zdrowie. - Substancje, które wytwarzają się w naszym organizmie, gdy jesteśmy przebodźcowani działają jak narkotyki - wyjaśniała Wioletta Matysiak, trenerka i coach z "Fabryki Motywacji". - Paradoksalnie im bardziej jesteśmy narażani na takie bodźce, tym więcej tych substancji się wytwarza, więc kiedy ich poziom spada, nasz organizm zaczyna się ich domagać - dodawała.

Aplikacje były projektowane po to, by dać nam więcej czasu. Paradoksalnie mamy go coraz mniej Wioletta Matysiak

Psycholog Katarzyna Kucewicz wyjaśniała, że konsekwencje nadmiernej aktywności w sieci w widoczny sposób odbijają się na naszej psychice. - Jesteśmy zmęczeni, bardziej podatni na choroby i trudniej nam się skupić. Coraz częściej zdarza się nam doświadczać stanów lękowych, bólów głowy i żołądka. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że mamy problem i zacząć się kontrolować. Wszystko w naszych rękach - mówiła.

Czy przebodźcowanie może zablokować nasz rozwój? Jak odciąć się od nadmiaru informacji i wypracować higieniczne nawyki, które pozwolą odpocząć naszym zmysłom? Jak wykorzystać do tego techniki mindfulness? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog), Wioletta Matysiak (trenerka i coach "Fabryka Motywacji")

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan
Czytaj także

Jak uratować psychiatrię dziecięcą? "Mamy za mało lekarzy"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:06
W Warszawie został niedawno zamknięty jedyny w Polsce oddział dziecięcej psychiatrii. Lekarze zamknięcie oddziału tłumaczą kwestiami finansowymi niespółmiernymi do ilości obowiązków i zbyt małą, w stosunku do liczby pacjentów, liczbą specjalistów. W Polsce to zaledwie 413 lekarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lato 2019 - dokąd w tym roku pojedziemy na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 17:00
To, że coraz chętniej wyjeżdżamy na wakacje, nie powinno nikogo dziwić. Zasłużyliśmy przecież na urlop. Z roku na rok zmieniają się jednak nasze wypoczynkowe preferencje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwale, wydarzenia, koncerty - co przyciąga ludzi do kultury?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:30
Od 2003 roku, kiedy zorganizowano w Polsce pierwszą Noc Muzeów, impreza się rozrosła i objęła swoim zasięgiem wiele polskich miast i instytucji. Postanowiliśmy sprawdzić, jak często korzystamy z takich atrakcji i czy to dobry sposób na promocję kultury?
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-papierosy. Czy rzeczywiście są "zdrowsze"?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 11:33
- E-papierosy i podgrzewany tytoń mają mniej substancji chemicznych, niż zwykłe papierosy. Ale to i tak wybieranie "mniejszego zła" - mówią Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka.
rozwiń zwiń