Dieta na nowy rok - ważna jest motywacja i racjonalne podejście

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 12:15
Nowy rok to czas postanowień, planów i zmian - także dotyczących diety. Podpowiadamy jak w 2023 roku wytrwać w zdrowych postanowieniach.
Zdrowa żywność
Zdrowa żywnośćFoto: shutterstock

Lody na kolację

Owsianka z lodami na kolację? Do tego po treningu późnym wieczorem? Dla wielu osób, które ćwiczą i liczą kalorie, kolacja "na słodko" może się wydawać czymś niesłychanym. Jednak do takiej swobody w podejściu do diety zachęca dietetyk Michał Wrzosek z poradni dietetycznej "Centrum Respo".

- Wszystko zależy ile-czego wsypiemy do miski. Mamy bazę, czyli płatki owsiane, dodajemy mleko, gdzie mamy trochę białka, ja jeszcze dosypuję trochę odżywki białkowej, trochę owoców i lody - opowiada. - Jest to mocno węglowodanowo-białkowy posiłek, więc dla osób, które trenują to świetne rozwiązanie.


Folgując sobie - licz i ograniczaj

Jak tłumaczy rozmówca Piotra Galusa, sportowcy nie muszą jeść ciągle pieczywa czy makaronu pełnoziarnistego - w diecie jest miejsce na węglowodany i cukry proste, bo energii trenującym potrzeba więcej. I jak przekonuje dietetyk, clou to także nieidealne podejście do diety. Bo nie da się jej trzymać idealnie. Ważne, żeby w ciągu dnia nasza dieta obfitowała w warzywa i owoce, ważna jest także liczenie kalorii. Folgując sobie kulinarnie warto je policzyć i zrównoważyć innymi posiłkami w ciągu dnia, albo dodatkową dawką aktywności fizycznej.


Słodkie posiłki w diecie

Będąc na diecie mamy czasem ochotę na coś słodkiego. Nie sięgajmy wtedy po batonika, ale jak radzi gość Czwórki wprowadźmy zdrowe słodkie posiłki do swojej diety. - Uważam, że takie posiłki zapewniają potrzebę jedzenia słodyczy i chce nam się mniej rzeczy zawierających cukier - tłumaczy. - Zaakceptujmy też te zwykłe słodycze, bo gdy z jakiegoś produktu robimy sobie owoc zakazany, to jego ograniczenie nigdy nie zadziała. Normalnym jest to, że czasem chce nam się słodkiego i to jest ok. Ważne, żeby słodycze jeść w racjonalnych ilościach. Ograniczmy, ale nie zabraniajmy ich sobie - dodał.


Czytaj także:


Najważniejsza motywacja

W utrzymaniu diety pomaga motywacja. Najlepsza jest ta wewnętrzna, czyli "chcę schudnąć, bo..." - chcę wejść np. w mniejsze spodnie i wejść po schodach bez zadyszki. Za tym mogą kryć się kolejne pokłady motywacji. Dlaczego chcę to zrobić? - Jest takie ćwiczenie, które się nazywa "obieranie cebuli". Zadajemy sobie ciągle pytanie "dlaczego". Im głębiej będziemy szukać, tym motywacja będzie większa - przekonuje dietetyk. - Argumentem też może być oszczędzanie pieniędzy, czyli robienie racjonalnych, zaplanowanych zakupów i przejście na dietę.

Zadziałać także może motywacja zewnętrzna. Na przykład udział w biegu, do którego trzeba się przygotować, a do tego oprócz treningów potrzebna jest zdrowa dieta. - Każdy rodzaj motywacji jest dobry - tłumaczy Michał Wrzosek. - Warto mierzyć także małe sukcesy i rzeczy, które zmieniają się w życiu dzięki temu, że jesteśmy na diecie. Małe zmiany po drodze, motywują nas jeszcze bardziej w dojściu do swojego celu.


Posłuchaj
22:11 Czwórka/4 Bieg - dieta na nowy rok 07.01.2023.mp3 Dietetyk Michał Wrzosek radzi jak utrzymać dietę w nowym roku (4 Bieg/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: dr Michał Wrzosek (Poradnia Dietetyczna "Centrum Respo")

Data emisji: 06.01.2023

Godzina emisji: 16.16

aw

Czytaj także

Płaski czyli zdrowy. Jak zadbać o brzuch?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 21:20
Zbliża się sezon plażowy, a nam o zimie przypomina tkanka tłuszczowa, która odłożyła się na brzuchu. - Jeśli nie masz problemów zdrowotnych, to nic nie powinno stać na przeszkodzie, żebyś go sobie wyćwiczył - przekonuje trener personalny Tomek Zaorski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gazowana czy źródlana - jaką wodę pić, żeby ćwiczyć bardziej efektywnie?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 18:00
Stan odwodnienia powoduje zmniejszenie naszych możliwości wysiłkowych. Dlatego osoby aktywne fizycznie muszą dbać o to, ile i jaką wodę piją. W "Czwartym biegu" zgłębialiśmy także tajniki wody w diecie odchudzającej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak jeść pizzę i nie przytyć w zimie?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 20:00
Zdarza się, że jesienno-zimowy wzrost apetytu tłumaczymy sobie tym, że nasz organizm przygotowuje zapasy na zimę i potrzebuje więcej energii. - Należymy do ssaków, ale nie musimy zbierać tkanki tłuszczowej, bo nie zapadamy w sen zimowy - wyjaśnia dietetyczka Magdalena Czyrynda-Koleda.  
rozwiń zwiń