Tajniki języka polskiego, ekologia i nowe technologie - poranek z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 08:20
W audycji m.in. zaprosimy na kolejną odsłonę cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".  Sprawdzimy także, jak można wykorzystać odpady przemysłowe w ekologicznych procesach produkcyjnych, a robotykę do wspomagania ludzkiego organizmu. 
Zawsze jest dobra pora, żeby posłuchać Czwórki
Zawsze jest dobra pora, żeby posłuchać CzwórkiFoto: shutterstock/Maria Markevich

Najbliższe wydanie audycji zaczniemy od cotygodniowego cyklu Czwórki "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w którym w każdy wtorek i czwartek poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem, wraz z Martyną Matwiejuk sprawdzimy, skąd się wzięło w polszczyźnie określenie "gałgan". To nie tylko kawałek tkaniny, ale także … kawał łobuza.

W Czwórce także przyjrzymy się tematyce smogu. W Indiach kwitnie nawet biznes związany ze sprzedażą "czystego powietrza". Indyjski rząd ewidentnie nie radzi sobie z problemem smogu, powstają więc alternatywne rozwiązania. Bogatsi Hindusi płacą za swobodne oddychanie, tworząc tym samym dynamicznie rozwijający się rynek oczyszczaczy powietrza.

Po godzinie 9.00 gościem Kamila Jasieńskiego, będzie Sonia Jaśkiewicz, która jest twórczynią startupu Waste Lab. Sonia w swoim projekcie poszukuje nowych zastosowań dla odpadów przemysłowych oraz opracowuje przyjazne środowisku procesy produkcyjne. Jednym z jej pomysłów było wykorzystanie liści buraka cukrowego. W Czwórce opowie więcej o swoich ekologicznych rozwiązaniach.

W audycji także, wraz z Mateuszem Kulikiem przyjrzymy się cyberpunkowym rozwiązaniom. Naukowcy twierdzą, że to tylko kwestia czasu, gdy wspomaganie organizmu za pomocą robotyki stanie się dostępne dla każdego i tak powszechne, jak operacje plastyczne. Dzięki nim wyposażeni zostaniemy w możliwości znacznie przewyższających zwykłego człowieka.


Zobacz także: 


W Czwórce także nie zabraknie informatora maturalnego, serwisu sportowego, przeglądu prasy i serwisu kulturalnego.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" - we wtorek (11.03) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw


Czytaj także

Kukurydza - alternatywą dla plastiku?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 18:01
Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego stworzyli opakowania z kukurydzy. Biodegradowalne pojemniki mają zastąpić plastik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podniebne taksówki - czy to transport przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 17:55
W dobie korków i zapchanych ulic taksówki powietrzne jawią się jako lek na całe zło. Na świecie prowadzone są już testy pierwszych z nich. Sprawdzamy, jak mogłyby funkcjonować.
rozwiń zwiń