Kino nie boi się trudnych tematów. Echa #metoo w filmie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 11:42
Kino daje rozrywkę, ale nie ucieka też od tematów trudnych. Nic więc dziwnego, że temat #metoo też znalazł swoje miejsce na srebrnym ekranie. Pierwszą odpowiedzią był "Gorący temat", jedną z najnowszych "Tar". 
Kadr z filmu Gorący temat
Kadr z filmu "Gorący temat"Foto: Monolith Films

Akcja #metoo to temat, który rozbudzał emocje użytkowników mediów społecznościowych przed kilkoma laty. Problem dotyczył różnych form molestowania seksualnego. Akcja rozpoczęła się po sprawie Harveya Weinsteina, amerykańskiego producenta filmowego, który miał molestować aktorki, wśród których znalazła się m.in. Angelina Jolie. Kobiety z całego świata w mediach społecznościowych zaczęły dzielić się różnymi historiami, w których miały doświadczać molestowania lub innych nadużyć na tle seksualnym.

Kino coraz częściej podejmuje trudne tematy - nie tylko związane z nadurzyciami na tle seksualnym. Niedawno zakończyła się 20., jubileuszowa odsłona festiwalu Millennium Docs Against Gravity. - Dla nas najsilniejsze i najwybitniejsze kino dokumentalne to są historie, które z pozoru mogłyby się wydawać bardzo lokalne czy intymne - mówił w rozmowie z Czwórką Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. - Te filmy mają jednak bardzo uniwersalny charakter i globalne przesłania. Wszędzie są czytelne.

Jak kino zareagowało na ruch MeToo - na ten temat porozmawiamy z ekspertem. Gościem Czwórki będzie Patrycja Mucha filmoznawca i krytyk filmowy.

- Temat metoo i przemocy to skomplikowane zagadnienie również w świecie kina. Tuż po 2017 roku pojawiło się sporo filmów robionych koniunkturalnie, jak "Gorący temat", które odpowiadały na zapotrzebowanie które było zapotrzebowaniem medialnym - mówi Patrycja Mucha, krytyczka filmowa. - Ale w 2023 roku powoli zaczynają wypływać takie filmy, w których te kwestie wybrzmiewają gdzieś bokiem i odbija się w słuszny sposób - dodaje. 


Posłuchaj
23:40 czwórka hrapkowidz 04.06.2023.mp3 Echa #metoo w kinie - rozmowa Błażeja Hrapkowicza z Patrycją Muchą (Hrapkowidz/Czwórka)

 

Patrycja Mucha i Błażej Hrapkowicz dostrzegają, jak na przestrzeni lat zmienia się obrazowanie kobiet w filmie, jak stosuje się inne techniki pracy kamery. Znika też pokazywanie kobiet jako tokenów. - One stają się dowcipne, inteligentne, mają więcej do powiedzenia - zaznacza gość audycji. - Mam wrażenie, że to się dzieje we wszystkich kulturach. 

Filmami, które możemy nazwać "post metoo" są m.in. "Gorący temat", "Obiecująca młoda kobieta", "Asystentka" czy "Jednym słowem". Najbardziej koniunkturalny z nich, "Gorący temat" też dobrze ujmuje to zjawisko. - Nie zawsze koniunktura jest zła i to bieżące odpowiadanie na sytuację jest w stanie pokaz nam coś przekraczającego racjonalne pojmowanie tematu - oceniają krytycy. - Tu też jest taka przerażająca scena przemocy seksualnej, która pokazuje przerażającą prawdę. 

Reakcją na ruch metoo był też obraz "Jednym głosem", który opowiada prawdziwą historię dziennikarek New York Timesa, które przedstawiły historię tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood- Harveya Weinsteina. Błażej Hrapkowicz ocenia, że film ten nie mówi nic interesującego na temat zjawiska, a jest ogranym schematem filmu o dziennikarkach, które muszą dojść do prawdy. Patrycja Mucha zwraca jednak uwagę, że ta monotonia śledztwa, żmudność pracy, pokazuje jak trudne są to sprawy, jak zimny to jest biznes. 

Niezwykle wartościowym obrazem artystycznie i społecznie jest "Obiecująca młoda kobieta", który sedno zjawiska pokazuje w oryginalny i zaskakujący sposób, a dodatkowo ubiera go w niezwykle koronkowy detal. - To trochę thriller, czarna komedia, kino zemsty - mówi Błażej Hrapkowicz. - Tu zarzutem może być jednak to, co z tego filmu zostaje na dłużej, a to rzeczy robione pod publikę - ocenia krytyczka. - Jest tu wiele niuansów i nieoczywistych scen, ale też pytanie, jak dużo osób musi cierpieć, ile kobiet musi umrzeć, byśmy zmierzyli się z systemową przemocą, żebyśmy byli skłonni w nią uwierzyć.

Obiecująca. Młoda. Kobieta - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

"Asystentka" jest zaś filmem, który niezwykle celnie portretuje sytuację młodej kobiety, w przemocowym środowisku rządzonym przez tyrana. Obraz operuje językiem horroru. Widzimy w nim jak jedna osoba wpływa na cały system. - Tu zepsucie jest metafizyczne, przenika każdą tkankę. 

Asystentka - oficjalny zwiastun VOD/Galapagos Film

Jednym z najnowszych obrazów poruszających temat metoo i przemocy w szerszym kontekście jest "Tar" w reżyserii Todda Fielda. Niektórzy nazywają go obrazem antyfeministycznym, bo ukazane zło ma postać kobiety. - "Tar" trochę stara się dotknąć wielu tematów na raz, zamknąć w pigułce dyskusje moralne w świecie sztuki. Ma aspiracje, żeby to podsumować na wielu poziomach - oceniają krytycy. - Ten film krytykuje wizerunek artysty, który może wszystko, ale pokazuje też paradoksy trudne do rozwiązania. 

Tar - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Patrycja Mucha (filmoznawca i krytyk filmowy)

Data emisji: 04.05.2023

Godzina emisji: 14.15

pj

Czytaj także

"Ostatni komers". Suma pierwszych razów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 16:00
- To jest historia o wszystkim co pierwsze, a co za tym idzie - najintensywniejsze - zapowiada reżyser Dawid Nickel. "Ostatni komers" wejdzie na ekrany kin 18 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Usta, dekolt, nogi. Jak Hollywood pokazuje kobiętę?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 14:50
- Ten film prowokuje interesującą dyskusję, ale też zwraca uwagę na zjawiska, których musimy mieć świadomość. I to świadome oglądanie filmów - nawet tych, które kochamy - jest tutaj kluczowe – mówi krytyk Błażej Hrapkowicz o filmie "Brainwashed: seks, kamera, władza" w reż. Niny Menkes.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsi na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 15:51
Festiwal Filmowy w Cannes to najważniejszy festiwal filmowy na świecie. Nagroda Grand Prix powędrowała do twórców obrazu "Strefa Interesu", a Złotą Palmę otrzymał film "Anatomy of a Fall". Honorowa Złota Palma powędrowała w ręce Harrisona Forda - to wspaniałe zwieńczenie dla serii o Indianie Jonesie. 
rozwiń zwiń