Skąd będziemy czerpać wiadomości w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 18:21
Rozwój nowych technologii postępuje niezwykle szybko i ma bezpośredni wpływ na obraz współczesnych mediów. Od dłuższego czasu obserwujemy, jak na naszych oczach zmienia się świat przekazu. 
W jaki sposób będziemy poszukiwać wiadomości w przyszłości?
W jaki sposób będziemy poszukiwać wiadomości w przyszłości?Foto: shutterstock/Peera_stockfoto

Nowe technologie wpływają na rozwój mediów i transformację sposobów przekazywania informacji. Od lat mówi się o końcu gazet, i coraz  mniej tytułów można znaleźć w wersji drukowanej. Dlatego postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy papierowe wydania rzeczywiście znikną. Czy zastąpi je coś innego niż magazyny w sieci? Czy sztuczna inteligencja będzie w stanie zastąpić w pracy dziennikarzy? Czy programy śniadaniowe będą prowadzić roboty? Gdzie będziemy szukać informacji? Gościem Czwórki będzie dr Kuźmicz Krzysztof, medioznawca, ekspert ds. mediów oraz technologii cyfrowych.

Badacze społeczni podkreślają, że żyjemy w kulturze natychmiastowości, jednak znajdujemy czas na rzeczy, które nas interesują. - Często korzystamy z podcastów. Tu jest nisza dla radia i dla twórców. Ludzkość od zarania dziejów raczyła się opowieściami i podcast oraz radio do takich opowieści nawiązują - tłumaczył w rozmowie z Czwórką dr Kuźmicz Krzysztof. - Warto zwrócić uwagę, że dłuższe podcasty dotyczą konkretnych zagadnień, są skierowane do konkretnego odbiorcy i często są merytoryczne. Cenimy ich wartość edukacyjną. Podcasty cenimy w przypadku radia, bo dzięki nim możemy wysłuchać audycję już po czasie jej transmisji.

Zobacz także:

Słowa, obrazy i dźwięki docierają do nas codziennie w ogromnych ilościach. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przetworzyć wszystkich docierających do nas treści, dlatego czasem czujemy się przemęczeni. - W skrajnych przypadkach mówimy o uzależnieniach medialnych i konieczności wsparcia psychologicznego - podkreśla dr Krzysztof Kuźmicz. - Coraz częściej potrzebujemy "restartu". Są osoby, które urządzają sobie np. tygodniowy cyfrowy detoks wyjeżdżając w miejsce, gdzie nie ma zasięgu sieci, nie zabierają telefonów i odcinają się od mediów. To pozwala na chwilę odzyskać równowagę.

***

Na audycję Świat 3.0 zapraszamy w niedzielę (11.06) po godz. 13.05. Pierwotnie rozmowa wyemitowana została 19.02.2023. Program poprowadzi Weronika Puszkar.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka technologie
Czytaj także

Foton. Jak działa autonomiczny bezzałogowy samolot solarny?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 13:52
- W przyszłości chcemy, by nasz samolot mógł być wykorzystywany w niesieniu pomocy humanitarnej potrzebującym na lądzie, ale także na morzu - mówił Kamil Sklorz, współtwórca Fotona z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 
rozwiń zwiń