Rozy. Bije rekordy popularności w sieci, choć nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 13:30
Ma 22 lata, a do jej wygenerowania użyto zaawansowanej technologii 3D, a także 800 wgranych schematów mimiki i ruchów. Mimo, że nie istnieje, jej profil śledzi na Instagramie prawie 150 tysięcy użytkowników. Kim jest Rozy?
VR dla dzieci. Jak to działa?
VR dla dzieci. Jak to działa?Foto: Shutterstock

Połączenie, które nie powinno zadziałać

Twórcą Rozy jest znane w Azji studio Sidus Studio X. Choć dziewczyna nie istnieje, wrzuca na swoje media społecznościowe zdjęcia z fanami, innymi celebrytami z Azji oraz z modnymi ubraniami czy samochodami. Jest trendsetterką i zarabia kosmiczne pieniądze, a jej fani przez długi czas nie zorientowali się, że mają do czynienia z bytem wirtualnym. - To, co mnie najbardziej zaskakuje, to fakt, że Rozy wchodzi w bardzo osobiste sfery życia i na przykład reklamuje kosmetyki, których sama używa, choć jest to dość absurdalne  - opowiada studentka koreanistyki Edyta Słowiańska. - To jest dziwne połączenie dwóch światów, które wydaje się, że nie powinno działać, a jednak się sprzedaje.

Q&A z kimś, kogo nie ma

Za Rozy stoją inne, prawdziwe już osoby, które integrują z nią fanów. - Są robione stories i Q&A, poczas których Rozy odpowiada na pytania fanów. Oczywiście zajmuje to więcej czasu niż w przypadku realnie istniejących influencerów, ale efekty są uderzająco podobne - przyznaje rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Co więcej wirtualni influencerzy odbywają nawet meetingi z fanami, ale nadal w tej sferze istnieją ograniczenia. Jednym z takich ograniczeń jest brak możliwości stworzenia realnej więzi między obserwatorami, a wirtualnym influencerem, która jest ważna w świecie rzeczywistym. - Kiedy komentujemy lub "lajkujemy" realnie istniejące konta, wiemy, że nasze wiadomości docierają do adresata. W przypadku wirtualnych postaci to się odbywa poza nimi, bo trafia do osób, które wykreowały ten produkt.

Sprawdź także:

Czyj to głos?

Wirtualni influencerzy to dziś także muzycy. - W wielu przypadku wiemy, że za taką postacią kryje się koreańska lub amerykańska piosenkarka. To wszystko jest wyjaśnione. Ale są też pojedynczy artyści EA, których wytwórnie nie są tak chętne, żeby ujawniać, kto stoi za tym głosem - dodaje Edyta Słowiańska. - Może to właśnie tajemnica sprawia, że wirtualna postać jest bardziej atrakcyjna.

Posłuchaj
04:25 CZWÓRA Stacja Kultura - influencerka 18.10.2022.mp3 Kim jest Rozy i dlaczego fascynuje internautów? (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 10.45

kul

Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie, ciężkie i kolekcjonerskie. Komórki z XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 11:40
Prototyp telefonu komórkowego wykonała szwedzka firma Ericsson w 1956 roku. Telefon ważył 40 kg, wyglądał jak... walizka i kosztował tyle, co samochód. Czy dziś jest równie cenny?
rozwiń zwiń