Sztuczna inteligencja - czy zmieni rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 10:05
Prace badaczy zmierzały do stworzenia ogólnej sztucznej inteligencji, która mogłaby robić to, co my, i nas wyręczać. Już teraz wspomaga nas w niektórych obszarach, jednak czy zagraża miejscom pracy?
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/sdecoret

Czyta, mówi, komponuje

Kontakt ze sztuczną inteligencją mamy na co dzień. Sięgając po smartfona, mamy w zasięgu algorytmy sztucznej inteligencji. Podsyłają nam chociażby treści, które moglibyśmy chcieć przeczytać, a także dostosowują reklamy do naszych preferencji. Powstały algorytmy, które są w stanie nawet komponować, tworzyć i opowiadać historie, a nawet prowadzić bloga.

- Ludzie mają głębokie przekonanie, że to, co nas wyróżnia, to mowa. Natomiast najnowsze osiągnięcie w obszarze sztucznej inteligencji, jakim jest przetwarzanie języka, zaskutkowało powstaniem modeli, które są w stanie wygenerować tekst - tłumaczy Mikołaj Morzy z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej. - Po zadanym pierwszym zadaniu sztuczna inteligencja może zacząć generować rozwinięcie w sposób taki, jakby stworzył je człowiek.


Sztuczna inteligencja w miejscu pracy

Sztuczna inteligencja zaczyna nas zastępować w czymś więcej niż tylko w przeglądaniu baz danych. - Zaczęliśmy obserwować wykorzystanie sztucznej inteligencji tam, gdzie nigdy byśmy się nie spodziewali tego wcześniej - zauważa prof. Piotr Michoń z Katedry Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Na przykład w zawodach prawniczych ostateczną decyzję ciągle podejmuje człowiek, ale praca analityczna odbywa się automatycznie poprzez moc obliczeniową komputerów.

Tworzenie coraz lepszych rozwiązań automatyzujących zadania, które wykonywał człowiek, sprawia, że komputery śmiało wchodzą do naszej codzienności. Mogą także zastępować ludzi w niektórych zawodach. Takie przewidywania zostały zawarte już w 2013 roku w badaniu na temat przyszłości zatrudnienia, które przygotowali analitycy z Uniwersytetu w Oxfordzie. Zdaniem badaczy sztuczna inteligencja i komputeryzacja zastąpią zawody, które nie wymagają inteligencji społecznej, kreatywności i zdolności manualnych.

Czytaj także:


- Tworzy się pole do poważnych nierówności. Z jednej strony mamy ludzi, którzy mogą tracić pracę, ponieważ maszyna wykonuje ich zajęcie. Z drugiej strony mamy ludzi, którzy już są wyżej w strukturze społecznej, a do tego jeszcze maszyna będzie usprawniała ich pracę - mówi rozmówca Szymona Majchrzaka. - Wielu ludzi, którzy nie chcą wykonywać typowych zajęć, które my traktujemy jako pracę, zaczyna funkcjonować w innych obszarach. Zajmują się na przykład tworzeniem treści oraz informacji - tak jak gwiazdy mediów społecznościowych. Czy jeszcze kilkanaście lat temu ktoś by pomyślał, że pokazując rzeczy w internecie, można zarabiać na tym pieniądze?


Posłuchaj
03:46 Czwórka/Pierwsze Słyszę - sztuczna inteligencja 07.09.2022.mp3 W audycji zastanawiamy się, czy sztuczna inteligencja może zmienić rynek pracy (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Jak w przypadku rewolucji przemysłowej, technika może zabrać zatrudnienie. Może jednak wygenerować kolejne i inne miejsca pracy, jak było w przypadku maszyny parowej. Jednak przewidywaniem, kiedy mogłoby to nastąpić, niewielu się podejmuje. Zawodami, które według badaczy są nie do zastąpienia, są między innymi choreografowie, nauczyciele nauczania początkowego, technicy kryminalistyczni, kompozytorzy i psycholodzy.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 07.09.2022

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - nie należy się jej obawiać

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 12:41
Data science, machine learning, humanizowanie technologii to pojęcia, które zna każdy psycholog sztucznej inteligencji. To nowy zawód na rynku pracy, który ma łączyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiej psychiki ze sztuczną inteligencją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paszport szczepionkowy. Na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:30
Władze Unii Europejskiej pracują nad tzw. paszportem szczepionkowym, nazywanym także paszportem covidowym. To rozwiązanie wg wielu ekspertów może okazać się nieuniknione, żeby nasze życie wróciło do normy. Zauważają również, że paszporty budzą wiele wątpliwości. Sprawdzamy, na czym ma polegać system i w jakich sytuacjach mógłby się okazać pomocny.
rozwiń zwiń