Bitcoin jak wołowina. Zużywa więcej energii niż całe Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 10:43
Nie od dziś wiemy, że kopanie kryptowalut zużywa mnóstwo energii i jest niezwykle groźne dla naszego środowiska naturalnego. Czy w najbliższym czasie coś się tu zmieni?
Kopanie bitcoina powoduje ogromne koszty środowiskowe
Kopanie bitcoina powoduje ogromne koszty środowiskoweFoto: shutterstock.com/Volodymyr_Shtun

Grupa badaczy z Nowego Meksyku postanowiła dokładnie sprawdzić, jak wysoki jest koszt kopania kryptowalut, szczególnie bitcoina, który jest najpopularniejszy z nich. Po analizach nie zdecydowali się porównać go do złota, węgla, ropy czy gazu, tylko do wołowiny. - Nie oceniali przydatności czy wartości kryptowaluty, ale to, ile gazów cieplarnianych produkcja bitcoina uwalnia do atmosfery. Tu wartości są bliskie światowej produkcji wołowiny - mówi Krzysztof Rojek z antyweb.pl. - Jest to, moim zdaniem, bardzo mocne i trafne porównanie, ponieważ koszt środowiskowy bitcoina jest absurdalny, ogromny - dodaje. 

W tym momencie, jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska, bitcoin przebija niejedno państwo na świecie. - Niestety produkcja bitcoina nie zwraca żadnej wartości dla nas, jako dla ludzkości - zauważa ekspert. - Oczywiście bitcoin wart jest określoną liczbę pieniędzy, bo wciąż jest mocna spekulacja na te kryptowaluty i ze względu na brak regulacji rynkowych jej wartość skacze od niesamowitych kwot do bardzo małych - dodaje. - To też pokazuje, że gdy można na czymś zarobić, to jako mieszkańcy planety jesteśmy w stanie wyrzucić za okno wszystkie ekologiczne poglądy - tylko po to, żeby zarobić.

Tylko w 2020 roku na kopanie bitcoina zużyto ponad 75 terawatogodzin (TWh) energii - to więcej niż w tym samym czasie potrzebowała cała Portugalia (48 TWh) czy nawet Niemcy, które przez rok zużyły około 70 terawatogodzin. 

- Niestety jedne z ostatnich badań pokazują, że bitcoin w tym momencie uwalnia do atmosfery tyle gazów cieplarnianych, ile średniej wielkości państwo - mówi rozmówca Mateusza Kulika.

Badacze wyliczyli, że każdy bitcoin wydobyty w 2021 roku odpowiada za emisję 113 ton dwutlenku węgla. Dla porównania, w 2016 roku ta wartość wynosiła niecałą tonę, co daje 126-krotny wzrost w ciągu 5 lat. W efekcie zwiększył się także koszt bitcoina w stratach klimatycznych. 


Posłuchaj
03:17 czwórka pierwsze słyszę 10.10.2022.mp3 Kopanie bitcoina jest groźne dla naszej planety i środowiska (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Bitcoin nie planuje się w najbliższym czasie zmienić, co znaczy, że dalej do prowadzenia transakcji w tej walucie będzie trzeba zużyć niesamowitą ilość energii do obliczeń. W przeciwieństwie do innych kryptowalut, które przeszły już na proof of stake zamiast proof of work, bitcoin tego nie robi - wyjaśnia specjalista. - Sądzę, że w najbliższym czasie będziemy w dalszym ciągu obserwować to, jak dla zysku zanieczyszczają naszą planetę - dodaje.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 10.10.2022

Godzina emisji: 7.20

pj/kor

Czytaj także

Kryptowaluty. "To nieekologiczna forma płatności"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 13:30
Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność. Zdaniem ekspertów są niestety nie tylko szybką, ale także mało ekologiczną formą płatności. Wydobycie Bitcoina zużywa tyle energii elektrycznej, co niektóre kraje przez cały rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryptowaluty. Dla ratowania środowiska trzeba je opodatkować?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 09:46
Szwedzi są zaniepokojeni rosnącym zapotrzebowaniem na energię ze strony górników kryptowalut. Chcą zmobilizować państwa Unii Europejskiej do wprowadzenia odpowiednich regulacji w celu ochrony środowiska.
rozwiń zwiń