Gitarowy Rekord Świata. Hendrix majową porą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 08:20
Przed nami Gitarowy Rekord Świata 2024 dedykowany legendarnemu Jimiemu Hendrixowi. Impreza odbędzie się 1 maja - jak zwykle na wrocławskim Rynku. 
Gitarowy Rekord Guinnessa - Wrocław 2018
Gitarowy Rekord Guinnessa - Wrocław 2018Foto: Dunvael Photography/mat. prasowe

Przygotowania do kolejnej edycji Gitarowego Rekordu Świata już trwają. - Układamy program. Zdradzę, że zagramy z Electric Light Orchestra "Rock 'n' Roll Is King". Muszę przymierzyć się do nagrania takiego instruktażu gitarowego, żeby wszyscy mogli się przygotować. Chodzi o to, żebyśmy grali nie tylko "Hey Joe", "Little Wing" czy moją kompozycję "Thanks Jimi", ale też nowe utwory, które będą jakimś wyzwaniem i będą motywować, żeby nauczyć się jeszcze czegoś i zagrać z największymi gwiazdami na Gitarowym Rekordzie - zapowiadał w Polskim Radiu Leszek Cichoński.

Pierwsza oficjalna próba bicia gitarowego rekordu we Wrocławiu odbyła się w 2003 roku. Wzięło w niej udział 588 osób. Pozwoliło to ustanowić nowy Rekord Guinnessa. Dla porównania: w ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 7676 gitarzystów. – Chodzi o najprostsze akordy, najłatwiej jest zagrać C-dur, G-dur, D-dur, A-dur i E-dur. Tyle wystarczy, żeby zostać rekordzistą świata – mówił w 2019 roku w Polskim Radiu Leszek Cichoński, pomysłodawca Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Oficjalne bicie rekordu Guinnessa w największej liczbie osób grających jednocześnie utwór "Hey Joe" Jimiego Hendriksa rozpocznie się w środę, 1 maja, o godz. 16. Jednak tego dnia wrocławski Rynek będzie rozbrzmiewał dźwiękiem gitar już od rana. Cała impreza startuje o godz. 10, a przez cały dzień swój kunszt prezentować będą na scenie mniej lub bardziej znani gitarzyści z Polski i zagranicy.

Gwoździem tegorocznego programu ma być wspólny show dwóch gigantów rockowej gitary – Jana Borysewicza i Dariusza Kozakiewicza, którzy zagrają kompozycje Jimiego Hendriksa. Na gitarze basowej będzie im towarzyszył Wojtek Pilichowski, a wśród wokalistów znajdzie się m.in. Chris Jagger. Młodszy brat lidera The Rolling Stones od lat 70. występuje na scenie i nagrywa płyty pod własnym nazwiskiem. We Wrocławiu zaśpiewa utwór "Purple Haze".

***

Na "Muzyczny Lunch" - w czwartek (23.04), o godz. 12.00 - zaprasza Bartek Koziczyński.

kul

Czytaj także

AM. OK - melodie z gitary akustycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 14:01
AM. OK to solowy projekt stworzony przez Daniela Zbroszczyka, wokalistę, gitarzystę oraz artystę poruszającego się w dyscyplinach wizualnych. Jego muzyka, teksty i animacje w klipach tworzą całość - a główną inspiracją jest oniryczność. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Weiss i "Pulp Tunes" - płyta w klimacie Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 09:39
Paweł Weiss zadebiutował na ulicach Warszawy. 23 września ukazał się jego solowy album "Pulp Tunes" - bez problemu odkryjemy na nim nawiązania do filmu Quentina Tarantino. 
rozwiń zwiń