Tajniki polskiego, aktywność fizyczna i rowerowe cuda w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 14:20
W audycji m.in. kolejna odsłona cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych", sprawdzimy też jaka pora dnia jest najlepsza na ćwiczenia i porozmawiamy o nagrodzie dla polskiej wersji roweru elektrycznego, którą w Los Angeles otrzymała ekipa Mad Bikes. 
Zawsze jest dobra pora by posłuchać Czwórki
Zawsze jest dobra pora by posłuchać CzwórkiFoto: shuttersock/insta_photos

W czwartkowym wydaniu programu zapraszamy na cykl Czwórki "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w którym poznajemy ciekawostki językowe. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowiada nasza reporterka Martyna Matwiejuk.

Tym razem, po godzinie 6.30 sprawdzi, skąd się wzięło słowo "sknerzyć" i co oznacza. Jak podają językoznawcy z Narodowego Centrum Kultury "sknerzyć" może nie tylko człowiek, lecz także świnia. Sknerać i sknerzyć to dwa warianty czasownika używanego do dziś w niektórych gwarach, mającego znaczenie "jęczeć, kwiczeć", a także "naprzykrzać się".

W audycji także pojawi się temat aktywności fizycznej. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney, wieczór może być najlepszą porą na ćwiczenia. Do takich wniosków prowadzi obserwacja osób biorących w badaniu, którzy przez tydzień nosili urządzenia monitorujące. O rewelacjach australijskich badaczy więcej opowie nasza reporterka Weronika Puszkar po godzinie 7.15. 

W Czwórce również powiemy o wystawie rowerów customizowanych, która odbyła się w Los Angeles. To tam, już po raz kolejny, nagrodzono Białostocczan z Mad Bikes. Zaprezentowali Pustynną Falę, elektryk rower ze stali nierdzewnej, w którym rama przechodzi przez wnętrze kół. O szczegółach tego projektu po godzinie 7.25 opowie Adam Zdanowicz z Mad Bicycles. 

Po godzinie 8.15 nasze studio odwiedzi młodsza inspektor Małgorzata Sokołowska, która opowiada o codziennym życiu w policyjnym mundurze. Obala mity, ale też podpowiada jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. A, że długi majowy weekend zbliża się wielkimi krokami, opowie o czy warto przed nim pamiętać. 

W audycji zapraszamy także serwis kulturalny i sportowy. 

Zobacz także: 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (25.04) o godz. 6.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw

Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 18:40
- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
rozwiń zwiń