"Na południu bez zmian". Daria ze Śląska w nowej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 11:50
"Na południu bez zmian" to drugi album Darii ze Śląska. Artystka nie kazała nam na niego długo czekać. Zdradza, że myślała o wydaniu epki, jednak jej tryb pracy sprawił, iż powstał album długogrający. 
Daria ze Śląska i Damian Sikorski
Daria ze Śląska i Damian SikorskiFoto: Krzysztof Świeżak/Czwórka
  • Daria ze Śląska wydała drugi album długogrający - "Na południu bez zmian". 
  • Choć słychać na nim pewne zmiany muzyczne, to artystka wierna jest stylowi swoich tekstów. 
  • Muzycznie opowiada historie, które przydarzyły jej się w ostatnich 2-3 latach. 
  • W "Na południu bez zmian" Daria ze Śląska mocno postawiła na współprace i gości. Przed nią też intensywny koncertowo czas. 

"Na południu bez zmian" to już drugi album Darii ze Śląska, czyli Darii Ryczek-Zając, która zadebiutowała płyta "Tu była". - Po pierwszej płycie część materiału na drugi album miałam już gotową. Myślałam, żeby może wydać epkę, ale po drodze stworzyłam jeszcze kilka utworów i udało się - powstał album - mówi Daria ze Śląska. - Od debiutu wiele się nie zmieniło, choć mieszkam w Warszawie, dużo siedzę w domu, czasem odpoczywam, spacerując. Głownie jednak jestem gdzieś w Polsce, w busie. 

Muzyczni koledzy mówią o Darii, że jest osobą niezwykle dużo pracującą. Po tym, jak odebrała dwa Fryderyki (w kategoriach fonograficzny debiut roku i album roku indie pop), niewiele spała, a rano ruszyła do pracy. - Tak się złożyło, że kręciliśmy teledysk do piosenki "Mainstream" w Katowicach. Od rana do wieczora było dużo chodzenia, i to tyłem. 

Damian Sikorski zauważa kilka muzycznych zmian w muzycznym stylu Darii, jednak to, co jest niezmienne, to teksty. - Mam nadzieję, że dalej będę trzymała ten kierunek - mówi artystka. - Głównie to są historie, które mi się przydarzyły w okresie ostatnich 2-3 lat. To jest nadal album relacyjny, choć pisany z perspektywy trochę innej osoby. W przypadku "Tu była" była to dziewczyna pokrzywdzona przez los, życiowo, sercowo, przez której dzieciństwo przewaliło się wiele gruzu. A tu jest perspektywa odnajdywania się w nowej rzeczywistości i dbania o to, żeby ta relacja była jak najlepsza, żeby to było bardzo jakościowe i dobre. 


Posłuchaj
16:39 czwórka będzie głośno 26.05.2024 daria ze śląska 20.08.mp3 O swoim najnowszym albumie "Na południu bez zmian" opowiada Daria ze Śląska (Będzie głośno/Czwórka)

 

Daria ze Śląska - Mainstream/Daria ze Śląska 

Daria ze Śląska przyznaje, że od kilku lat zafascynowana jest rapem, co widać w jej inspiracjach i tekstach, a na najnowszym albumie nawet w brzmieniu i gościach. 

- Dziś jest fajnie, cieszę się - mówi gościni Czwórki. - Dopiero jak wzięłam album do ręki, to skumałam, że on jest i fajnie. 

Artystka bardzo lubi proces pisania piosenek. Zdradza, że ma tysiące notesów, z okładkami w różnych kolorach, w których zapisuje swoje inspiracje. - Przy pierwszej płycie było tego więcej w notesach, dziś zdecydowanie więcej jest w notatniku telefonu. Zrobiłam sobie folder z hasełkami do ewentualnych tematów na późniejsze piosenki. Pochodzą one z głupich filmików, są tam screeny z książek, zapiski z rozmów, rzeczy, które wzruszyły mnie w filmie. Wiem, że jeśli czegoś nie zapiszę, to to mi ucieknie.  

W "Na południu bez zmian" Daria ze Śląska mocno postawiła na współprace i gości. - W "Skacz na bombę" jest Małpa, Czarny HiFi, Żenia - wymienia. - W album zaangażowani są też Kuba Galiński, Olek Świerkot, Kortez, Agata Trafalska, Max Kucharski, Szymon Domański, moi koledzy z zespołu Michał "Dimon" Jastrzębski, Tomek Kasiukiewicz. 

Na płytach Darii ze Śląska dużo jest Darii, choć wokalistka dużo rozmawia i spiera się z producentami. - Tak jest, ale nigdy nie pomyślałam, że jest mnie za dużo w tych szczerych tekstach. Mam w tym wsparcie najbliższych - zdradza. - Piosenki to taki rodzaj peleryny niewidki, wypowiemy w nich to, czego nie powiemy przy stole. 

Najbliższy czas w życiu Darii znów będzie intensywny. 26 maja zagra pierwszy koncert promujący "Na południu bez zmian" w warszawskim Niebie. Zagra też w "Pokoju na lato", którego wydarzenia odbywają się pod patronatem Czwórki i Trójki. 

Daria ze Śląska feat. Małpa - Skacz ze mną na bombę/Daria ze Śląska

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Daria ze Śląska (Daria Ryczek-Zając)

Data emisji: 24.04.2024

Godzina emisji: 20.08

pj/wmkor

Czytaj także

Fryderyki 2024 - kontrowersje i teorie spiskowe

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 14:00
Znamy laureatów tegorocznych Fryderyków, ale echa gali ich wręczenia nie milkną. Internauci dyskutują o werdykcie, snują różne teorie i zastanawiają się, czy wszyscy nagrodzeni zasłużyli na to w tym samym stopniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Del-M o płycie "Dzieci we mgle": wszystko wyszło z serca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 21:30
- Mój debiutancki album to opowieść o zderzeniu z dorosłością i szukaniu siebie we współczesnym świecie. Teksty na tej płycie są nieraz gorzkie, nieraz z przymrużeniem oka, ale zawsze od serca - mówi Del-M. Zwycięzca konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!" zadebiutował krążkiem "Dzieci we mgle".
rozwiń zwiń