Wojciech Herra: dzisiaj sport przestał być demokratyczny

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2026 15:27
- Niestety sport młodzieżowy, ten który buduje nawyki, jest dramatycznie drogi. W naturalny sposób mamy coraz większy problem z wyłuskiwaniem samorodków, bo oni nie mają szans i możliwości na rozwój - mówi o krajobrazie współczesnego sportu profesjonalnego Wojciech Herra
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Najważniejszy element sportu to jest wspierające środowisko. Dziś należy już mówić jednoznacznie o tym, że w pewnym sensie skończyły się czasy samorodków. Sport to potężny przemysł, w ramach którego jednym z najważniejszych elementów jest budowanie środowiska gwarantującego optymalny wzrost - mówi Wojciech Herra z Instytutu Psychologii Sportu. - Systemowo jest to obszar cały czas najbardziej niedoceniany w Polsce - dodaje.


Posłuchaj audycji "Rozgrzewka" z Wojciechem Herrą


Jak podkreśla gość Czwórki, obecnie droga do sportowego sukcesu pełna jest przeszkód, a szczególnie wymagający jest aspekt finansowy. - Dzisiaj sport przestał być demokratyczny. Niestety sport młodzieżowy, ten który buduje nawyki, jest dramatycznie drogi. W naturalny sposób mamy coraz większy problem z wyłuskiwaniem samorodków, bo oni nie mają szans i możliwości na rozwój - wyjaśnia Herra.

Sport w kapitalistycznym świecie, w którym ilość zasobów jest ściśle powiązana z wydawaniem pieniędzy, w dużej mierze wyklucza młodych sportowców "z ulicy". - Dzisiaj bardzo rzadko widzimy historię nowych zawodników, którzy wywodzą się ze środowisk nieuprzywilejowanych i dzięki swojej ciężkiej pracy osiągają sukces. Niestety w dużej mierze, jak patrzymy na sukces sportowy zawodników, za nimi stoi bardzo dobre środowisko, które miało przede wszystkim zasoby na to, żeby ich wspierać - podkreśla ekspert.


Zobacz także:


- Nie chcę zarzucać tej zmianie negatywnych konsekwencji, ale powinniśmy przestać romantyzować sport jako narzędzie, które jest oparte o równy dostęp i równe szanse. Dziś nie mamy równego dostępu do sportu, szczególnie na poziomie wyższym niż lokalny - opowiada rozmówca Jędrzeja Rosiewicza. - Jeśli mamy zacząć startować na poziomie międzynarodowym, to jest związane z gigantycznymi obciążeniami finansowymi. To w dużej mierze oznacza, że jest to dostępne dla wąskiej grupy osób, które na to stać - zaznacza Herra.

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Wojciech Herra (Instytut Psychologii Sportu)

Data emisji: 20.05.2026

Godzina emisja: 6.30

kajz

Czytaj także

Piłka nożna made in China. Jak wygląda futbolowa rzeczywistość w Państwie Środka?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2025 13:49
W "Audycji sportowej" przyglądamy się temu, jak wygląda rynek piłki nożnej w Chinach - kraju, który od lat próbuje zbudować własną piłkarską potęgę. Kto dziś gra w tamtejszej lidze i która drużyna uchodzi obecnie za najsilniejszą? Jak w praktyce wygląda organizacja rozgrywek w państwie o tak ogromnych odległościach - czy rzeczywiście drużyny muszą pokonywać tysiące kilometrów z jednego końca kraju na drugi, by rozegrać ligowy mecz? O tym wszystkim opowiada Maciej Łoś, autor strony Piłkarskie Państwo Środka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszko Rajkiewicz: hasło "nie łączmy sportu i polityki" to mrzonka

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2026 11:10
- Sport i polityka zawsze były, są i będą połączone - podkreśla Mieszko Rajkiewicz z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej. Podczas "Audycji sportowej" rozmawiamy o tym, jak sport staje się narzędziem dyplomacji i polityki - nie tylko w wielkich turniejach, ale także w relacjach z innymi państwami oraz kształtowania tożsamości narodowej.
rozwiń zwiń