Radzimy, jak najtaniej podróżować po Monachium

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 13:00
Według niemieckiego automobil klubu "ADAC" Monachium znajduje się na pierwszym miejscu pod względem najlepiej zorganizowanego transportu komunikacji miejskiej. Sprawdzono pod tym kątem dwadzieścia trzy europejskie miasta.
Audio
  • Joachim Ciecierski z redakcji niemieckiej Polskiego Radia o transporcie miejskim w Monachium (Czwarty Wymiar/Czwórka)
Monachium
MonachiumFoto: Wikipedia/Richard Bartz, Munich aka Makro Freak

Podróżowanie po mieście autobusem, metrem czy kolejką wcale nie musi być drogie ani bardzo męczące. Turyści wybierający się do Monachium będą mieli do dyspozycji bardzo dobrze zorganizowany transport zarówno pod względem czasu przejazdu, przesiadek i systemu informacyjnego, a także cen biletów.

Kiedy wylądujemy na lotnisku im. Franza Josefa Straußa najlepiej dostać się do centrum kupując całodniowy bilet na metro i S-Bahn (kolejka miejska). Zapłacimy za niego 10 euro. - Taksówka kosztuje 65 euro, więc to jest sporo - tłumaczył w audycji "Czwarty wymiar" Joachim Ciecierski z redakcji niemieckiej Polskiego Radia. Podróż niebieską linią oznaczoną symbolami S1 zajmie nam około 40 minut.

Zwiedzanie rodzinnego miasta dziewiętnastowiecznego wybitnego kompozytora Richarda Wagnera ułatwi nam rozbudowana sieć połączeń metra. - Jego mapa wygląda jak skomplikowany układ matematyczny - tłumaczył dziennikarz. Składa się ono z ośmiu linii i stu stacji. Monachijskie metro jest również chętnie zwiedzanym "obiektem". - Każdy turysta powinien udać się na położoną bardzo głęboko stację Marienplatz - rekomendowała Iza Wiertel, była mieszkanka tego niemieckiego miasta.

Na powierzchni nie brakuje też wygodnej kolei tzw. S-Bah.

Jak linie tej szybkiej kolejki miejskiej są rozplanowane i czym jeszcze warto poruszać się po Monachium? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Czwarty wymiar" .

(pkur/kd)

Czytaj także

La Mancha - kraina napędzana wiatrem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:29
We wtorkowe popołudnie odwiedzimy La Machę, centralny region Hiszpanii. Naszym przewodnikiem będzie podróżnik Artur Kot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złote Piaski - bułgarski kurort dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 19:00
Gdzie w połowie września można się opalać? Dokąd warto pojechać, by przedłużyć sobie lato? Do Złotych Piasków, turystycznego serca Bułgarii. - Jest tam świetna infrastruktura hotelowa i mnóstwo klubów - opowiada Kamil Ciszak ze Student Travel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

La Mancha - duch Don Kichota i magia wiatraków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:24
La Mancha uznawana jest często za kolebkę hiszpańskości. To region historyczno-geograficzny w Hiszpanii, wchodzący w skład wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha, a rozsławił go oczywiście Miguel de Cervantes w swojej XVII-wiecznej powieści "Don Kichot z La Manchy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Albania - tam, gdzie w bunkrach są restauracje

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 18:02
Ostatni bunkier w Albanii został wybudowany w 1982 roku. XXI wiek przyniósł tym nikomu niepotrzebnym budynkom nowe funkcje. W schronach budowanych na zlecenie Envera Hodży dziś znajdziemy teatry, bary i restauracje.
rozwiń zwiń