Technologie na talerzu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 12:30
Nowe technologie w kuchni, to nie tylko najwyższej klasy sprzęt AGD. To również wyjątkowo ostre noże, czy m.in. sposoby przygotowywania potraw oparte na niecodziennych metodach. W "Czwartym wymiarze" świat kuchni "od kuchni" zaprezentował Karol Okrasa.
Audio

Do przygotowania większości dań potrzebny jest nóż. Mówi się, że najlepsze i najostrzejsze są noże ceramiczne.

- Bardzo szybko można je zepsuć, wbrew opinii są one niesamowicie delikatne. Bardzo szybko się wyszczerbiają, nie możesz nimi pokroić kości – mówi Karol Okrasa.

Choć tępią się mniej niż tradycyjne noże, nie są dużo droższe. Kiedy jednak już pokroimy wszystko, trzeba to ugotować.

- W nowym budownictwie ze względów bezpieczeństwa nie ma gazu. Dlatego wybór powinien być tylko pomiędzy płytą ceramiczną a indukcyjną. Ja wybrałem indukcję, bo gotuje się oszczędniej, szybciej, łatwiej i to jest chyba najbardziej zbliżony sposób gotowania do tego na ogniu – radzi gość Czwórki.

Decydując się na płytę indukcyjną trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Sama kuchnia jest droższa, a dodatkowo płyta indukcyjna wymaga naczyń ze stali lub nieemaliowanego żelaza. Wiąże się to z przenikalnością pola magnetycznego, gdyż to urządzenie nie działa na zasadzie grzałki, jak w przypadku płyty ceramicznej, a oddziałuje bezpośrednio na naczynia.

Ale! Jeśli ktoś chciałby zamienić swoją kuchnię w istne laboratorium smaku, powinien zgłębić tajemnice kuchni molekularnej.

- Polega ona na przedstawieniu i pokazaniu produktów w nowej aranżacji, najczęściej takiej, która nie przypomina ich oryginalnego pochodzenia, kształtu, koloru i czasami też wyglądu, ale za to jest mocno skorelowana ze smakiem. Mamy tu do czynienia z wysyceniem smaku i aromatu, pokazaniem naturalności produktu – jego całego piękna, ale ukrytego w środku – zdradza Karol Okrasa.

Czym podgrzewa się, a czym mrozi potrawy zgodnie z zasadami kuchni molekularnej? Z czego i jak można przygotować kawior, a także ile czasu może zając gotowanie mięsa w temperaturze 60°, dowiecie się słuchając fragmentu audycji "Czwarty wymiar". Dźwięk znajdziecie w ramce z prawej strony.

KaW

Czytaj także

Kuchnia molekularna na upały

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 11:35
Gdy upał daje się we znaki, z pomocą przychodzi... ciekły azot.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na targach CeBIT

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 12:00
4 200 wystawców z 70 krajów. 20 hal konferencyjnych, centra konferencyjne, pokoje spotkań… Od 1 marca Hanower stał się stolicą najnowszych technologii. Jest tam też nasz człowiek, Kuba Marcinowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po posiłku zjedz i talerz

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 22:56
- To są opakowania, które są wykonane w 100% z otrębów pszennych – wyjaśnia Natalia Kretowicz, gość "Czwartego Wymiaru" projektantka i entuzjastka dobrej kuchni.
rozwiń zwiń