Technologia, która zachęci nas do odwiedzania muzeów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 19:16
Zapewne każdemu choć raz podczas oglądania obrazu zdarzyło się zastanawiać co namalował malarz. Możliwe, że już wkrótce na te i podobne pytania związane z dziełem sztuki odpowiedzi udzieli nam telefon komórkowy. Jak to możliwe?
Audio
Technologia, która zachęci nas do odwiedzania muzeów
Foto: sxc.hu

Jak wynika ze statystyk, odwiedzanie muzeów nie należy do najczęstszych form spędzania wolnego czasu wśród Polaków. Jednak już wkrótce ten stan rzeczy może się zmienić. Jedna z rodzimych firm pracuje właśnie nad systemem, który zwiększy atrakcyjność każdego muzeum i galerii. Na czym dokładnie ma polegać działanie programu wykorzystującego najnowsze technologie w telefonach komórkowych mówiła w audycji "Czwarty wymiar" Aleksandra Wiśniewska z iTraff Technology.

Jak tłumaczy gość Czwórki, program, który ma szanse znaleźć się w naszych komórkach, będzie umożliwiał rozpoznanie obrazów, rzeźb i obiektów architektonicznych. W praktyce będzie to wyglądać tak, że po zrobieniu zdjęcia np. obrazowi, na ekranie naszego telefonu komórkowego wyświetlą się podstawowe informacje o danym dziele sztuki i jego autorze. – Możliwe, że w naszym systemie będzie można również oglądać filmy wideo – mówi Aleksandra Wiśniewska.

Podkreśla ona także, że zawarte w programie wiadomości i ciekawostki dotyczące dzieł będą dostępne w różnych językach oraz na różnych „poziomach zaawansowania”. Tak więc system będzie dostępny również dla obcokrajowców odwiedzających polskie muzea i galerie, jak i dzieci.

– Mamy nadzieję, że uda nam się wdrożyć tą technologię w życie – mówi Aleksandra Wiśniewska. Podkreśla, że system ma duże szanse na realizacje, gdyż można dostrzec potrzebę popularyzacji sztuki w polskim społeczeństwie.

Jak podkreśla gość Kuby Marcinowicza, firma pracująca nad programem liczy na współpracę ze strony muzeów w całym kraju. – To po ich stronie leży dostarczenie nam informacji o eksponatach – tłumaczy. – Szczególnie zależy nam na wrocławskich muzeach i galeriach, gdyż jak wiemy, to miasto zostało wybrane na Europejską Stolicę Kultury 2016 – puentuje.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych technologiach, które mają szansę pojawić się w naszych telefonach komórkowych, wysłuchaj całości rozmowy Kuby Marcinowicza z Aleksandrą Wiśniewską.

ap

Czytaj także

Czwórka na wizji – mobilnie!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:00
Posiadacze smartfonów iPhone i Android mogą cieszyć się nielimitowanym dostępem do Czwórki! Dostępna jest już oficjalna aplikacja, która przenosi multimedialną treść Polskiego Radia na telefony komórkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet ma już 20 lat. Czy czymś nas jeszcze zaskoczy?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 19:23
Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez dostępu do sieci. Dla niektórych to znakomita, prosta, szybka i tania metoda komunikowania się, dla innych źródło wiedzy, dla jeszcze innych – sposób na nudę lub samotność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powstała aplikacja Polskiego Radia na telefony?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 08:00
Posiadacze smartfonów iPhone i Android mogą cieszyć się nielimitowanym dostępem do Czwórki! Dostępna jest już oficjalna aplikacja, która przenosi multimedialną treść Polskiego Radia na telefony komórkowe.
rozwiń zwiń