Internet bez bariery wiekowej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 20:08
W Europie wystartował Tydzień z internetem 2012. Po raz drugi akcja organizowana jest również w Polsce, a jej adresatami są osoby powyżej 50. roku życia. O szczegółach można się było dowiedzieć z audycji "Czwarty wymiar".
Audio

- Na pomysł wpadli twórcy Telecentre Europe – organizacji ogólnoeuropejskiej, którzy taką akcję postanowili upowszechnić w całej Europie. W tej chwili bierze w niej udział 50 krajów. Rok temu zrobiliśmy tę akcję po raz pierwszy w Polsce. Mimo braku jakiegoś większego nagłośnienia wzięło w niej udział prawie 7 tys. osób - mówił w Czwórce Mariusz Boguszewski z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która organizuje akcję.

Pomysłodawcy Tygodnia z internetem wyszli z założenia, że barierą w korzystaniu z sieci często jest wiek. - Naszą grupą docelową są osoby powyżej 50. roku życia, przede wszystkim z małych miejscowości i takie, które dotąd nie korzystały z internetu, bo ich zdaniem jest on im niepotrzebny. Jak pokazują badania, nie korzystają, bo tego nie potrafią. Cały sens akcji polega na tym, by w miły i przyjemny sposób pokazać im zalety sieci - tłumaczył gość Kuby Marcinowicza.

Tydzień z internetem 2012 jest w Polsce w dużej mierze oparty na programie rozwoju bibliotek, który realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. - Biblioteki to niekiedy zapomniana już trochę instytucja, ale jednocześnie obecna w każdej polskiej gminie. Bibliotekarze są świetnie wykształconą grupą zawodową i mają świetny kontakt z adresatami Tygodnia. Ogromnym atutem jest także średnia wieku bibliotekarzy wynosząca 40-50 lat. Są to osoby, które potrafią mówić do naszych adresatów w sposób zrozumiały. My mówimy za szybko, niekiedy zbyt nowoczesnym językiem, a tymczasem trzeba wykazać się pewną cierpliwością. W akcji uczestniczą także szkoły i organizacje pozarządowe - powiedział Mariusz Boguszewski.

Więcej o akcji Tydzień z internetem 2012 w nagraniu audycji.

pg

Czytaj także

Inspiracje biologiczne przy tworzeniu sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 18:20
Jak stworzyć sztuczną inteligencję? Jednym z rozwiązań jest stworzenie sztucznych systemów immunologicznych. Innym – obserwacja bardzo małych zwierząt, czyli tzw. "algorytmów roju".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konsumeryzacja IT, czyli pracuj na własnym sprzęcie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 10:50
To nowe wyrażenie, które wchodzi szturmem do naszego życia i zyskuje coraz większy poklask zarówno wśród pracodawców jak pracowników. O plusach i minusach konsumeryzacji opowiadał Jarosław Samonek z firmy Trend Micro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W sieci czai się niejedno licho

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 18:34
Rosnąca popularność internetu jest wprost proporcjonalna do coraz większej liczby oszustów, który próbują wykorzystać ludzką naiwność. Jak się przed nimi bronić – radził gość "Czwartego wymiaru".
rozwiń zwiń