X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Technologia w służbie osobom niewidomym i słabowidzącym

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 18:40
Specjalne okulary, urządzenia emitujące dźwięk, testery koloru albo czujniki poziomu cieczy, które umożliwiają osobom niewidomym normalnie funkcjonowanie – na to liczyć mogą niepełnosprawni, by ich życie było choć trochę łatwiejsze.
Audio
  • Technologia w służbie osobom niewidomym i słabowidzącym - materiał Radomira Wita

- Notes braille'owski ma w sobie wszystko: 32 Gb flasha, GPS, bluetootha, wi-fi, pocztę elektroniczną, przeglądarkę internetową, dyktafon, stereofoniczne głośniki, a także "mówiony" odtwarzacz książek - wymienia Konrad Łukaszewicz z firmy E.C.E., która zajmuje się różnego rodzaju sprzętem elektronicznym, mający pomóc w życiu osobom niepełnosprawnym. - Wyswietlacz LCD łączy świat osób niewidomych, dla których tekst pojawia się na specjalnej linijce breillowskiej, ze światem osób widzących, które czytają ten tekst na wyświetlaczu.

W sytuacjach prozaicznych, na przykład podczas nalewania herbaty do kubka, technologia także pomaga niewidomym. - Czujniki poziomu cieczy zakłada się na brzeg szklanki, bądź innego naczynia - tłumaczy Łukaszewicz. - Jeśli ciecz dotknie dwóch elektrod, urządzenie zaczyna piszczeć, albo wibrować.

Zdaniem eksperta Czwórki, osoby niewidome żyją w świecie kolorów, choć przecież ich nie widzą. Prostym przykładem jest… segregowanie prania. – Do tego służą testery koloru – tłumaczy Łukaszewicz. – Przykładamy tester do materiału, którego barwę chcemy określić, a tester mówi nam, jakiego jest on koloru.

Dowiedz się więcej o technologicznych nowinkach, które każdego dnia wielu niepełnosprawnym ułatwiają funkcjonowanie. Posłuchaj całego materiału reporterskiego Radomira Wita w "Czwartym wymiarze", klikając w plik dźwiękowy załączony do artykułu.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krezusi nowych technologii: ludzie z pasją i kosmiczne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 19:35
To oni założyli CD Projekt. Firma, która dostarcza nam sporo radości powstała w 1994 roku. Ich największym sukcesem jest gra "Wiedźmin". – Właśnie ogłosiliśmy, że obu części gry sprzedaliśmy już ponad 4 mln sztuk – mówi Adam Kiciński, jeden ze współzałożycieli tej firmy, a obecnie prezes CD Projekt RED.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sega - konsola, która zmieniała życie polskich nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 19:37
Konsole do gier legendarnej marki Sega były najbardziej rozpowszechnione w Europie, odnosiły też spore sukcesy w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputery gotowe na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 19:57
Są w życiu takie chwile, i nie dotyczy to tylko kobiet, kiedy ma się ochotę cisnąć swoim kompem o ścianę. Jak się okazuje - to dobry pomysł. Pod warunkiem, że rzucamy komputerem gotowym na wszystko.
rozwiń zwiń