Nowa era RPG? Prawdziwe sesje trwają w internecie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 17:58
Mistrz gry, kości i wielu graczy, wszyscy połączeni jednym światem, zasadami i chęcią wędrowania po wyobrażonym uniwersum. Sesje RPG przenoszą się do internetu. Sieciowa gra różni się jednak od tej realnej, choćby... klimatem.
Audio
  • Wszystko o RPG w sieci - materiał Michała Matusa

RPG to Role Playin Games, czyli gry w odtwarzanie ról. Tradycyjnie rozgrywa się je w kilkugodzinnych sesjach, w kilkuosobowych grupach, prowadzonych przez mistrzów gry, czyli osoby, zarządzające rozwojem akcji. Przed rozgrywką mistrzowie gry piszą z reguły scenariusze, w trakcie – wprowadzają graczy w kolejne wydarzenia, a ci, wcielając się w przygotowane wcześniej postacie, odgrywają swoje role.

Od jakiegoś czasu jednak klasyczne rogrywki RPG powoli przechodzą do lamusa, bo internet wkroczył nawet w tę dziedzinę życia. – Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów sieciowego RPG jest granie na forum, co profesjonalnie nazywane jest PPF, czyli Play By Forum, albo Play By Chat – mówi Ferkon, grający na forum Strefa RPG.

Do tego dochodzi oczywiście granie przez najróżniejsze internetowe komunikatory. Gra w sieci oczywiście różni się od gry na żywo i przeznaczona jest bardziej dla tych, którzy nie mają czasu, by spotkać się ze znajomymi i pograć na żywo – Ale nie tylko – tłumaczy Ferkon. – To także udogodnienie dla ludzi, którzy nie mają z kim grać, albo mają potrzebę grania często, a mieszkają daleko…

Gdy na forum i przez komunikator różnią się jednak od siebie. – Jak ktoś lubi szybką, zwartą akcję i ma czas, by poświęcić go na grę, ale nie ma z kim grać, zdecydowanie powinien pójść w kierunku gry na komunikatorach – mówi ekspert. - Gra jest bardzo dynamiczna, żywiołowa i spontaniczna.

W przeciwieństwie do kilkugodzinnych sesji czatowych, te formowe mogą ciągnąć się nawet po kilka lat. Dowiedz się więcej o internetowych odmianach RPG, słuchając nagrania audycji "Czwarty wymiar".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współpraca przez internet: lepsza organizacja czasu i oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 19:00
Sieć bywa pomocna nawet, jeśli chodzi o bardzo złożone projekty naukowe. - Wykorzystanie kalendarzy, opublikowanych w sieci, ułatwia nie tylko organizację pracy, ale także zarządzanie własnym czasem – podkreśla ekspert Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kominek: o wiele więcej niż FB wie o nas Google

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 16:30
- Nie demonizowałbym Facebooka, swoje dane i tak zostawiamy w internecie – tłumaczy Tomek "Kominek" Tomczyk, znany bloger.
rozwiń zwiń