Płyty winylowe - poznaj ich tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 18:00
Wśród słuchaczy muzyki nie brakuje zwolenników płyt winylowych. Czarny krążek to powrót do dawnych brzmień. Jak dziś powstają takie płyty w Czwórce opowiadają eksperci.
Audio

Jak wynika z najnowszych badań rynkowych w Polsce, z roku na rok, sprzedaje się coraz więcej nagrań na nośniku winylowym. Dwa lata temu sprzedano 30 tysięcy płyt gramofonowych, a rok później już 50 tysięcy.

- Płyta gramofonowa jest to krążek, zrobiony z granulatu z polichlorku winylu - mówi Iwona Thierry. - Krążek ma średnicę 30 centymetrów i długość zapisu na jednej stronie to około 22 minut. Im dłuższy jest czas zapisu tym gorsza jest jakość - zdradza tajemnice płyty ekspertka.

Dziś płyty winylowe są produkowane z materiału bardziej plastycznego, są większe i lżejsze.

- Współcześnie proces produkcji płyty opiera się na podstawie, którą jest krążek metalowy, jest on powlekany warstwą lakieru. Potem jest zabezpieczony przed zarysowaniem. Takie krążki jadą do studia. Tam odbywa się nacięcie specjalną głowicą i powstaje płyta lakierowa - matryca - opowiada Iwona Thierry. 

Od matrycy już niedaleka droga do wytworzenia gotowej płyty - jak się to robi dziś, dowiesz się słuchając załączonej audycji "Czwartym Wymiarze". Nie zabraknie też informacji od dawnych nagraniach na taśmy magnetofonowe i płyty woskowe - polecamy.

(pj)

Czytaj także

Załaduj do pełna, czyli jak się jeździ samochodem na prąd

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 12:30
Nie wydaje dźwięku, nie zanieczyszcza powietrza, ma tanie zasilanie i można go doładować we własnym garażu. Czy samochód elektryczny stanie się przebojem polskich dróg?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekologia w świecie IT

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 20:00
Czy rzeczywiście jest tak, że producenci sprzętu komputerowego mogą pozytywnie wpływać na środowisko? W "Czwartym Wymiarze" sprawdzimy, czym jest naprawdę"Green IT".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nieprawda, że dziewczyny grają mniej od chłopaków"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 18:00
Jakie gry preferują panowie, a jakie reprezentantki płci pięknej opowiadał w Czwórce Piotr Zimolzak z firmy badawczej, która przygotowała raport dotyczący rynku gier w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światło może upiększyć nasze mieszkanie, albo totalnie je zepsuć

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 10:00
Nowoczesne technologie nie tylko pomagają nam w codziennym życiu. Dzięki takim rozwiązaniom staje się ono bezpieczniejsze. Jednym z ważniejszych elementów w domu jest światło.
rozwiń zwiń