SMS obchodzi 20. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 18:59
W poniedziałek minęły bowiem 20. urodziny… SMS-a. – Wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych to jedna z ulubionych metod komunikowania Polaków – mówi Marcin Dulnik, rzecznik prasowy platformy Serwersms.pl
Audio

SMS, czyli Short Message Service 3 grudnia obchodzi 20. urodziny. okazuje się, że przez ten czas Polacy pokochali tę metodę komuniowania i SMS-ują na potęgę. GUS podaje, że w ubiegłym roku wysłaliśmy aż 56 mld takich krótkich wiadomości tekstowych. W skali świata ta liczba sięga (bagatela) 8 trylionów!

Pierwsze wysłanie SMS-a wyglądało jednak zupełnie inaczej, niż dziś. – Ten SMS został wysłany z komputera w Wielkiej Brytanii, a jego autorem był Neil Papworth, pracownik tamtejszej sieci Vodaphone – opowiada gość Czwórki. – SMS brzmiał "Merry Christmas" i wysłany został do kolegi.

Odbiorca odczytał wiadomość w telefonie Orbitel 901. – To miał być test, chciano sprawdzić, czy to w ogóle działa – mówi Dulnik. – Potem Papworth w wywiadach przyznawał, że w głowie mu się nie miaścilo, że ten system rozwinie się na tak potężną skalę, a ludzie będą SMS-ować zamiast dzwonić.

Standardowy SMS może mieć do 160 znaków. Dowiedz się więcej o technologii tworzenia SMS-ów oraz o historii takich krótkich wiadomości, oraz o tym, na czym polega fenomen SMS-ów, słuchając nagrania rozmowy z gościem "Czwartego wymiaru".

(kd)

Czytaj także

Wieloplatformowe aplikacje mobilne – nowy trend, który zawładnie rynkiem?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 18:39
Posiadacze smartfonów często nie zdają sobie sprawy nawet z tego, z jakiego systemu operacyjnego korzystają, nie mówiąc już o tym, na jakich zasadach działają ściągane przez nich aplikacje. Tymczasem na rynku pojawił się zupełnie nowy trend: jedno oprogramowanie dostępne dla wszystkich platform.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwiń działalność z pomocą aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 12:00
- Już niedługo żaden biznes nie będzie mógł się obyć bez mobilnych technologii, niestety świadomość małych firm w tej dziedzinie jest bardzo nieduża - uważa Cezary Jóźków, ekspert rynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdjęcie wrzucone do sieci, zaczyna żyć własnym życiem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 19:22
- Zdjęcia, które wrzucamy do internetu mogą zostać wykorzystane przeciwko nam za kilka dni, albo nawet za kilka lat – ostrzegają eksperci. Jak ustrzec się przed tym, by nasze fotki nie wpadły w niepowołane ręce?
rozwiń zwiń