Korzystasz dużo z sieci? Niszczysz swój mózg

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 15:24
Do takiego wniosku doszli naukowcy z Chin, którzy przebadali ochotników, i stwierdzili, że u tych uzależnionych od korzystania z internetu zmniejszyła się m.in. zdolność do samokontroli.
Audio
  • Czy o uzależnieniach od sieci wiemy już wszystko? - materiał reporterski
W internecie i poza nim jesteś w stanie utrzymywać relacje z najwyżej 150 osobami
W internecie i poza nim jesteś w stanie utrzymywać relacje z najwyżej 150 osobamiFoto: Glow Images/East News

– Uczeni wykonali skany mózgów trzydziestu pięciu osób w wieku od czternastu do dwudziestu jeden lat. U siedemnastu z nich już wcześniej stwierdzono uzależnienie od internetu – zdradza Izabela Dziugieł. – Badania wykazały, że u tych właśnie jednostek nastąpiły zmiany w częściach mózgu odpowiadających, między innymi, za samokontrolę.

Okazuje się jednak, że testy Chińczyków nie do końca są miarodajne. – Były to pierwsze badania tego typu i na wiele pytań nie poznano jeszcze odpowiedzi – mówi Dziugieł. – Na przykład, na podstawowe: co jest, a co nie jest uzależnieniem od internetu? Poza tym, mówi się, że korzystanie z internetu w nadmiarze szkodzi zdrowiu, ale nie mamy pojęcia, co należy rozumieć przez nadmiar. Bądźmy zatem ostrożni, ale nie siejmy paniki i nie odstraszajmy od używania Internetu w ogóle.

Dowiedz się więcej o uzależnieniu od korzystania z sieci, jego objawach i następstwach, słuchając materiału reporterskiego z audycji "Czwarty wymiar".

(mk)

Czytaj także

Produkujesz iPhony? Masz zakaz popełnienia samobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 10:50
Pracownicy chińskich fabryk produkujących iPady i iPhony zostali zmuszeni do złożenia pisemnych zobowiązań, w których obiecują, że nie popełnią samobójstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawna działaczka społeczna skazana

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 11:38
Poważne zaniepokojenie wyrokiem chińskiego sądu wyraziła UE. Ni Yulan i jej mąż Dong Jiqin pomagali osobom, które były ofiarami przymusowych przesiedleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na dwa dni zrezygnują z telefonów i komputerów

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 13:51
Kilkadziesiąt osób z całej Polski przyłączyło się do ogólnoświatowej akcji "Wyłącza się by...”.
rozwiń zwiń