Archiwum Polskiego Radia: tak powstawały polskie huty szkła

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 19:10
Tym razem Czwórka przeniosła się w lata 60. i 70., by odwiedzić trzy prężnie działające huty szkła, m.in. tę w Sandomierzu. Posłuchaj unikatowych nagrań, odnalezionych w Archiwum Polskiego Radia.
Audio
  • Archiwalne nagrania Polskiego Radia - materiał Dominika Olędzkiego

Sandomierską Hutę Szkła Okiennego otwierano w 1965 roku z wielką pompą. Na miejscu był oczywiście dziennikarz Polskiego Radia, który relacjonował całe wydarzenie. – W ciągu 5 lat wydano na nią 658 mln złotych, a obiekt ten stanowi jedną z najpoważniejszych inwestycji przemysłu materiałów budowlanych – słuchamy w nagraniu audycji "7 dni w kraju i na świecie" z 1965 roku. – Na uroczystość otwarcia przybyli przedstawiciele władz państwowych z przewodniczącym Komisji Planowania, Stefanem Jędrychowskim, na czele.

Przewodniczący Jędrychowski, w imieniu kierownictwa Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, dziękował pozostałym obecnym dygnitarzom i zgromadzonym zainteresowanym tymi słowami: - Pragnę pogratulować wam serdecznie z powodu przeprowadzenia rozruchu w waszej pięknej, nowoczesnej hucie – mówił. – W tym uroczystym dniu serdecznie życzę sandomierskim hutnikom sukcesów w opanowaniu nowoczesnej techniki i jak najszybszym uzyskaniu wyników jakościowych zgodnych z projektem zakładu.

W Archiwum Polskiego Radia znajdują się także m.in. nagrania z Huty Szkła Kryształowego, gdzie nasi dziennikarze rozmawiali z pracownikami różnych szczebli. Posłuchaj materiału reporterskiego Dominika Olędzkiego z "Czwartego wymiaru", klikając w załączony plik dźwiękowy.

(kd)

Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robomaticon 2013 - hulanki robotów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 12:00
Zapasy, tańce i freestyle - kto powiedział, że to aktywności zarezerwowane tylko dla ludzi? Roboty też potrafią się zabawić, o czym można było przekonać się na turnieju "Robomaticon 2013". Posłuchaj relacji w "Czwartym wymiarze".
rozwiń zwiń