Co najbardziej irytuje polskich kierowców podczas jazdy?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 18:29
Niewłaściwe parkowanie, aroganckie zachowanie, nadmierne używanie klaksonu, wyrzucanie śmieci przez otwarte okno jadącego auta - to typowe zachowania na polskich drogach. Okazuje się, że kierowców bardzo łatwo jest wyprowadzić z równowagi.
Audio
  • Co najbardziej irytuje polskich kierowców podczas jazdy? (Czwarty wymiar/Czwórka)
Co najbardziej irytuje polskich kierowców podczas jazdy?
Foto: Glow Images/East News

/

Polskich kierowców najbardziej irytuje u innych współużytkowników dróg brak sygnalizowania zmiany pasa ruchu  – tak, według najnowszych badań portalu Interia.pl i Szkoły Jazdy Renault, uważa 44% internautów.

Na drugim miejscu pośród najbardziej irytujących zachowań innych kierowców jest spóźnione ruszanie ze świateł (33%), następnie nieuzasadnione trąbienie (14%) oraz SMS-owanie w czasie jazdy (11%).

- Te odpowiedzi są bardzo różne. Niektóre odnoszą się do kwestii wstrzymywania płynności ruchu drogowego – mówi Magdalena Drzewiecka z Motokariera.pl. – inne, np. korzystanie z telefonu komórkowego, mogą zaważyć na naszym bezpieczeństwie.

Internauci skarżą się też na kierowców, którzy hamują bezpośrednio po wyprzedzaniu, albo jeżdżą lewym pasem zbyt wolno. Często zauważamy także „ścinanie zakrętów”.

Plagą jest także… agresja: pukanie się w czoło, przeklinanie, wściekłe trąbienie. – Warto panować nad emocjami – mówi Drzewiecka. – Bo jazda samochodem to nie jest rajd. Trzeba mieć świadomość, że jesteśmy uczestnikami ruchu wraz z innymi osobami. Każdy z nas ma swój cel i nie osiągniemy go szybciej, krzycząc na innych.

By dowiedzieć się więcej o tym, co najbardziej denerwuje nas podczas jazdy, a także z czego to wynika, posłuchaj nagrania materiału reporterskiego Aleksandry Jasińskiej z audycji "Czwarty wymiar".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka samochody
Czytaj także

"Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj" - kampania, która może uratować ci życie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 09:58
W Opolu autobus wjechał w bok lokomotywy na przejeździe kolejowym, na którym stał znak "Stop". – Takie informacje kolejny raz mrożą krew w żyłach – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik Polskich Linii Kolejowych. – To oznacza, że kampanie, takie jak „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj”, są potrzebne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Hołowczyc: z Dakarem jest jak z kobietą

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 15:14
Znakomity polski rajdowiec samochodem jeździ od dziecka. W Czwórce opowiada jak zaczęła się jego pasja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy kierowcy jeżdżą za szybko. "Nie zależy im na bezpieczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:58
Przyczyn wypadków na drogach może być wiele, ale skutki są, niestety, z reguły podobne. – Największym zagrożeniem na polskich drogach jesteśmy my sami, uczestnicy ruchu drogowego i użytkownicy dróg – mówi Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego.
rozwiń zwiń