Grono, Nasza Klasa - dlaczego upadają serwisy społecznościowe?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 15:00
Jednym z portali, które zrobiły w Polsce furorę było Grono.net. Dziś jednak serwis ten już nie istnieje. Użytkowników traci także Nasza-Klasa. Co jest tego przyczyną i jaka jest droga ratunku dla upadających serwisów społecznościowych?
Audio
  • Dlaczego upadło Grono? Jaka przyszłość czeka serwisy społecznościowe w Polsce? - rozmowa z Marcinem Kubickim z magazynu T3 (Czwórka/Czwarty wymiar)
Internet to współczesny globalny targ, na którym dochodzi do milionów transakcji
Internet to współczesny globalny "targ", na którym dochodzi do milionów transakcjiFoto: East News/Glow Images

Zarówno Grono, jak i Nasza Klasa miały na rynku swoje "pięć minut". Z obu tych wiodących przez pewien czas serwisów społecznościowych użytkownicy przenieśli się jednak na Facebooka. - Ze statystyk wynika, że ludzie korzystają wyłącznie z jednego serwisu społecznościowego - tłumaczy Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu T3. - Wyjątkiem jest Twitter, który ma inną grupę docelową, oraz również amerykański Pinterest.

Zdaniem eksperta problem Grona i Naszej Klasy polegał także na tym, że ich cele były podobne. - Wiele rzeczy się tam pokrywało, a w przypadku NK dodatkowo ograniczona była tematyka rozmów użytkowników - mówi Kubicki. - Formuła forów dyskusyjnych Grona też się już w internecie wyczerpała. Oba te portale, po wejściu na nasz rynek Facebooka, nie były w stanie zaoferować użytkownikom niczego interesującego. Dlatego ich traciły.

Podobnie rzecz miała się z serwisem MySpace, w którym umieszczać można było m.in. muzykę. - Po wielu problemach odrodził się on z nową grafiką, ale to nie pomogło. I tym razem się już nie podniesie - mówi Kubicki.

Jak ratować upadające serwisy społecznościowe? Według gościa "Czwartego wymiaru" skuteczne może być wyłącznie przyciąganie nowych userów ciekawymi funkcjonalnościami. - Tylko problemem jest, że nie bardzo wiadomo, co jeszcze można wymyślić - mówi Kubicki. - Dlatego też mimo, że Facebook traci użytkowników, wciąż utrzymuje się na szczycie.

Ta sytuacja, zdaniem eksperta, nie może jednak trwać wiecznie. - To oczywiście wróżenie z fusów, ale wydaje mi się, że za rok Facebook odnotuje poważne spadki, a w ciągu trzech lat przestanie być wiodącą siłą na naszym rynku - prognozuje Kubicki.

(kd)

Czytaj także

Kominek: o wiele więcej niż FB wie o nas Google

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 16:30
- Nie demonizowałbym Facebooka, swoje dane i tak zostawiamy w internecie – tłumaczy Tomek "Kominek" Tomczyk, znany bloger.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Facebook i Twitter skuteczniejsze niż telewizja

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 18:50
Moda na krótkie, bezustannie aktualizowane wiadomości przyszła do nas zza oceanu, zyskując sobie rzesze zwolenników. Naukowcy dowiedli, że dzięki szybkiej wymianie informacji na portalach społecznościowych wiemy więcej o otaczającym nas świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta i mężczyzna to różne typy gracza. Także w sieci

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 18:00
Eksplorują systemy gwiezdne i bogacą się na galaktycznej giełdzie. Jak się okazuje w świecie Pardus - MMORPG kobiety i mężczyźni reprezentują różne typy gracza.
rozwiń zwiń