Technologia w służbie niepełnosprawnym

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 11:46
3 grudnia po raz 21. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych. Dlatego w "Czwartym wymiarze" powiemy o technologiach, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych.
Technologia w służbie niepełnosprawnym
Foto: Glow Images/East News

Osoby niepełnosprawne chętnie sięgają po nowe technologie, np. osoby niewidome lub słabo widzące w żadnym wypadku nie są wyłączone z życia internetowego lub komputerowego. W zwykłym komputerze instaluje się specjalne oprogramowanie, które udźwiękawia prace systemu operacyjnego. To znaczy słyszymy najważniejsze komunikaty, które są istotne dla osoby niewidomej w danej chwili. Klawiatura niczym się nie różni od zwykłej klawiatury komputerowej, a czytać można na specjalnych monitorach z wypustkami.

Korzystanie z telefonu komórkowego dla osób niewidomych też nie jest żadnym problemem. - Komórka jest absolutnie zwykła - mówi Igor Łosłowicz, z fundacji "Szansa dla niewidomych" - instaluje się program i on po prostu śledzi wszystkie procesy w komórce i mówi. Mogę pisać i czytać smsy, wiem kto do mnie dzwoni i mogę poruszać się swobodnie po menu. Jest to ułatwienie.

Osoba niewidoma, żeby się gdziekolwiek mogła dostać zwykle potrzebuje drugiej osoby lub asystenta. Dzięki specjalnej nawigacji może samodzielnie poruszać po mieście, pozwala jej na odnajdywanie miejsc dzięki specjalnej technice. W "Czwartym wymiarze" dowiecie jak działa taka nawigacja.

We wtorkowe popołudnie porozmawiamy z Piotrem Pawłowskim z fundacji "Integracja" o nowinkach technologicznych, które on wykorzystuje w życiu codziennym, czyli o specjalnych wózkach, które wykorzystują osoby niepełnosprawne.

Więcej o technologiach, które pojawiają się w życiu osób niepełnosprawnych we wtorek 3 grudnia w "Czwartym wymiarze" po godzinie 16.

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - same plusy z DAB+

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 18:46
System DAB+ to przede wszystkim lepsza, bezszumowa jakość dźwięku, ale nie tylko. Dzięki temu rozwiązanu odbiorcy będą mieli dostęp do bogatszej oferty programowej, a także możliwość odbioru obrazów multimedialnych czy nagrania wybranej audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownia jądrowa w Polsce. To dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 08:00
W 2014 najprawdopodobniej poznamy dokładną lokalizację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Budowa obiektu ma zostać ukończona już w 2025 roku. Czy Polacy są gotowi na takie zmiany?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żarówka - wynalazek, który zmienił świat

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:55
Najpierw był ogień, potem lampa naftowa, aż w końcu nadeszła pora elektryczności i żarówek. Dzięki nim możemy pracować i aktywnie funkcjonować przez całą dobę.
rozwiń zwiń