Radioteleskop - im większy tym lepszy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 18:26
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w 2018 roku w Borach Tucholskich stanie największy ruchomy radioteleskop na świecie.
Audio
Radioteleskop, Socorro, New Mexico, USA
Radioteleskop, Socorro, New Mexico, USAFoto: Wikipedia/CC/Hajor

Konsorpcjum 9 uczelni i instytutów, m.in. Politechnika Gdańska i Uniwersytet Jagielloński, wpadło na pomysł wybudowania w Polsce radioteleskopu. Okazuje się, że ten projekt ma duże szanse na realizacje.

- Radioteleskop to zespół urządzeń, które służą do odbioru, analizy i zapisywania naturalnych sygnałów docierających do nas z głębi kosmosu. Uzupełnienie naszej wiedzy o ewolucji i budowie całego wszechświata - mówi profesor Andrzej Kus z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, inicjator tego pomysłu.

Dzięki tego typu urządzeniom możemy obserwować obiekty których nie dostrzeżemy innym teleskopem np. pulsary, są też świetne do obserwacji czarnych dziur. W przypadku radioteleskopu bardzo istotny jest jego rozmiar - im większy tym lepszy. - Czasze i anteny mogą mieć różne formy, ale generalnie radioteleskop to jest duża powierzchnia zbierająca w formie czaszy parabolicznej, w ognisku tejże znajduje się odbiornik radiowy, który ma bardzo wyśrubowane parametry - mówi profesor.

Polski radioteleskop miałby stanąć w Borach Tucholskich, które gwarantują, że nie zagrozi mu cywilizacja - jakiej wielkości miałoby być to polskie urządzenie i czy wyróżni się czymś wśród światowych radioteleskopów dowiesz się słuchając załączonego materiału Michała Matusa w audycji "Czwarty wymiar".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kosmos
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5 minut, które zainspirują Cię na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 11:30
Wystarczy 5 minut w poniedziałkowy poranek, żeby znaleźć inspirację na resztę życia. Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy akcji "Purpose Mondays", czyli cotygodniowych spotkań z niezwykłymi ludźmi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Disco polo - tego się słucha w tajemnicy!

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 16:30
Radia nie puszczają piosenek disco polo, ci artyści nie występują też w telewizji. Mimo to na swoich koncertach zbierają rzesze fanów, a ich piosenki mają miliony odsłon w internecie. Czy słuchamy disco polo wtedy, gdy nikt nie widzi?
rozwiń zwiń