Notuj własnoręcznie to szybciej się nauczysz

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 18:50
Co zrobić z naszym mózgiem, żeby lepiej przyswajał wiedzę? Kluczem do sukcesu jest właściwe notowanie, bo jak wynika z badań W trakcie robienia notatek uruchamiamy dodatkowe partie mózgu, co poprawia naszą zdolność do zapamiętywania - nawet o kilkadziesiąt procent.
Audio
  • Ola Jasińska sprawdziła, jak robić lepsze notatki
Notuj własnoręcznie to szybciej się nauczysz
Foto: Glow Images/East News

Najlepsze efekty daje notowanie ręczne, co do tego naukowcy nie maja wątpliwości: - Notując w ten sposób zapisujemy myśli, czyli już przetworzoną przez mózg informację -  tłumaczy dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. - Dodatkowo notatka nadąża za naszymi myślami. I zawsze możemy wspomóc się własnoręcznymi rysunkami albo uwagami.

Nieocenione, choć dość mozolne jest przepisywanie raz sporządzonych notatek. Wszystko to w celu uporządkowania oraz utrwalenia wiedzy: - W nowych notatkach możemy też uwzględnić nasze przemyślenia i refleksje, które nasunęły nam się w czasie, który minął od danego wykładu czy lektury. I raczej nie warto przywiązywać się do myśli, że notatki pożyczone od innych będą w ten sam sposób pomocne, co nasze własne. Nic z tego. Z notatek od kolegów dowiemy się, co było przerabiane, ale nie jak - radzi ekspert. I dodaje: - Główne hasła piszemy literami drukowanymi, bo lepiej się je zapamiętuje.

Więcej o właściwym notowaniu dowiesz się słuchając materiału Oli Jasińskiej z audycji "Czwarty wymiar".

kul

Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ożywiony obraz rozszerza naszą rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 18:40
Wybierasz się do miasta, którego nie znasz? W zwiedzaniu pomoże ci supernowoczesna technologia Augmented Reality, której tajniki odsłoniliśmy w "Czwartym Wymiarze".
rozwiń zwiń