Bałtycki Park Sztuki w Pärnu zaprojektowali Polacy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 12:16
Polscy architekci zaprojektowali Bałtycki Park Sztuki dla estońskiego miasta. Jest szansa, że część tej znakomitej architektury przypłynie do Polski.
Audio
  • Marta Sękulska-Wrońska opowiada o projekcie na Bałtycki Park Sztuki (Czwórka/Stacja Kultura)
Bałtycki Park Sztuki - zwycięski projekt pracowni WXCA
Bałtycki Park Sztuki - zwycięski projekt pracowni WXCAFoto: mat.pras./www.wxca.pl

11 grudnia 2013 okazało się, że w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Bałtycki Park Sztuki, który ma powstać w mieście Pärnu w Estonii wygrał projekt warszawskiej pracowni WXCA.   Ten projekt to było niemałe wyzwanie, gdyż trzeba było zaprojektować mała osadę.

- Do zaprojektowania było też otoczenie. Ten Park to pas około 30 metrów nabrzeża nad rzeką Parnawą, u jej ujścia do Bałtyku - mówi Marta Sękulska-Wrońska z pracowni WXCA. - Zgodnie z założeniami konkursu budynki, które zaprojektowaliśmy stoją i na lądzie, i na wodzie. My się bardzo dobrze czujemy w trudnych tematach. Bardzo nam się spodobał ten konkurs, właśnie przez swoją kompleksowość i powiązanie z wodą - wyjaśnia.

Architekci wzięli pod uwagę to, w jakim kontekście miejskim ma stanąć Park. Dokładnie sprawdzili tradycję i historię miasta. - Zespół konkursowy odniósł się do tradycji domów północnych, gdzie część mieszkalna była zlokalizowana w przyziemiu, a spichlerz był na piętrze by uchronić zbiory przed zalaniem - mówi gość "Stacji Kultura". - U nas budynek główny też ma taki układ: parter jest otwartą przestrzenią i tam jest kawiarnia, a ekspozycja i zbiory znajdują się na wyższych kondygnacjach. Część Bałtyckiego Parku Kultury jest mobilna - może pływać po Bałtyku i odwiedzać nadmorskie miasteczka.

Sprawdź też jak Polki promują szwedzkie miasto.

Konkurs na Bałtycki Park Kultury zorganizowało estońskie Muzeum Nowej Sztuki, Estońskie Stowarzyszenie Architektów oraz władze miasta Pärnu. Ma być miejscem, w którym będą eksponowane prace z różnych dziedziny sztuki.
(pj)

Zobacz więcej na temat: architektura Czwórka Estonia
Czytaj także

Pociągający romantyzm płockich budów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 08:00
W styczniu 1959 roku zapadła decyzja o lokalizacji Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku. W mieście zaczęto organizować zaplecze - budować mieszkania i obiekty użyteczności publicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wanna z kolumnadą" - ważna książka o nieważnych dla Polaków sprawach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 06:00
- Osiemdziesiąt dwa procent Polaków uważa, że ich okolica jest ładna. To dane CBOS. Ja mam inne wrażenie. Jestem w pozostałych osiemnastu, wśród tych, którzy zdają sobie sprawę z problemu - mówi Filip Springer, autor książki "Wanna z kolumnadą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Design polskich projektantów

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 14:00
Łódź Design Festival to idea, która powstała w 2007 roku by promować polskie wzornictwo. Przez kolejne lata mogliśmy obserwować proces definiowania pojęcia "design". W tym roku wystawy kuratorskie odnoszą się do hasła przewodniego - "It’s all about humanity".
rozwiń zwiń