Dior - nieśmiały samotnik, genialny twórca

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 15:31
Imperium modowe Diora narodziło się w połowie lat 40. i dziś jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i luksusowych marek na świecie.
Audio
  • Dlaczego warto sięgnąć po biografię Diora? (Czwórka/Stacja Kultura)
Christian Dior i jego modelka Dorothy Emms w Londynie, lata 50.
Christian Dior i jego modelka Dorothy Emms w Londynie, lata 50. Foto: PAP/UPPA/Photoshot

Christian Dior urodził się w 1905 roku, a jego życie to gotowy materiał na powieść.

- Dość ważną osobą była dla niego matka. Silna kobieta, o arystokratycznych zapędach, sama urządziła dom i zajmowała sie jego wystrojem - mówi projektant mody, Michał Szulc. - Dzięki niej Dior pokochał kwiaty i meble w stylu Ludwika XVI. Przez długi czas marzył, żeby zostać architektem, ale podporządkował się rodzicom i zajął się naukami społecznymi. Świata mody nigdy jednak nie porzucił.

Kiedy wreszcie uśmiechnęło się do niego szczęście, nieśmiały samotnik okazał się genialnym twórcą, znakomitym szefem przedsiębiorstwa i prekursorem nowych idei, który przywrócił Paryżowi miano stolicy światowej mody. We wspomnieniach swoich współpracowników przetrwał jako osoba szlachetna, obdarzona ogromnym poczuciem humoru, a jednocześnie bardzo skryta. Dior najbardziej cenił sobie w życiu przyjaźń, muzykę i kwiaty.

- Tak naprawdę pierwsze projekty swojego autorstwa sprzedawał domom mody już w latach 30., ale debiutancki pokaz zorganizował dopiero wtedy, gdy ukończył 42 lata - opowiada gość "Stacji Kultura". - Renomę swojej firmy budował zaledwie przez dekadę i zmarł u szczytu sławy. Po jego śmierci dyrektorem artystycznym domu mody Dior został Yves Saint-Laurent.

Autorką biografii Christiana Diora jest Marie-France Pochna. W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bukowy Las.

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA moda
Czytaj także

Inga Buczyńska: polski projektant nie musi inspirować się Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 14:20
- Jeśli nie mam w głowie pomysłów, odpuszczam. Nigdy nie robię czegoś na siłę - mówi Inga Buczyńska. Jednak wena nie opuszcza projektantki i finalistki konkursu Złota Nitka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomenalnie nudna Prada

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 17:30
"Myślę, że nie jestem, aż taką straszną … jak wam się wydaje. Miałam wiele radości czytając tę książkę". To słowa Miucci Prady na temat jej nieautoryzowanej biografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

J.K. Rowling aka Galbraith - literacki coming out roku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 10:00
- Robert to mojej ulubione imię męskie, zaś Galbraith to wymarzone w dzieciństwie nazwisko - tłumaczyła wybór pseudonimu J.K. Rowling, autorka książek o Harry Potterze i kryminału "Wołanie kukułki", który właśnie trafił do polskich księgarń.
rozwiń zwiń