Kultura

Niebanalny Kiepski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 13:40
- Mam wysoką tolerancję dla postaci Ferdynanda Kiepskiego. Koleguję się z nim, chociaż piwa z nim nie pijam - żartuje aktor, a ostatnio również piosenkarz Andrzej Grabowski.
Audio

Nie czuje się człowiekiem sukcesu, ale człowiekiem "normalnie żyjącym”. O swoich artystycznych poczynaniach mówi skromnie: "W moim środowisku, w moim zawodzie czasem może odnoszę coś, co ludzie nazywają sukcesem, ale na ogół pewnie ponoszę porażki”. Andrzej Grabowski, krakowski aktor teatralny i filmowy, o aktorstwie, śpiewaniu, samochodach i czytaniu o czwartej nad ranem opowiadał w „Poranku” Czwórki.

Gość Dominiki Sygnet i Romka Wójcika szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z roli Ferdynanda Kiepskiego w telewizyjnym serialu komediowym "Świat według Kiepskich”. Aktor przyznaje, że w przeszłości złościł się, gdy rozpoznający go na ulicy ludzie pozdrawiali go słowami „panie Ferdku”. Z czasem jednak pogodził się z faktem, że jego serialowe alter ego jest bardziej rozpoznawalne niż on sam. – To w końcu 12 lat nieprzerwanej obecności na antenie. Teraz jestem na etapie wysokiej tolerancji dla mojego bohatera. Koleguję się z nim, chociaż piwa z nim nie pijam, bo nie lubię piwa – zdradza Andrzej Grabowski.

W przeciwieństwie do Ferdynanda Kiepskiego, któremu do szczęścia wystarcza piwo, Andrzej Grabowski jest miłośnikiem książek. W „Poranku” Czwórki zdradził, że w okresie, gdy współprowadził telewizyjny program „Hurtownia książek” zdarzało mu się wstawać o czwartej nad ranem, aby doczytać książkę, o której rano miał mówić w programie. Oprócz czytania, w repertuarze porannych rytuałów aktora nie ma niespodzianek. – Kąpiel, kawa. Staram się nie śpiewać przed lustrem – zdradza aktor.

Andrzej Grabowski zadebiutował niedawno jako wokalista albumem "Mam prawo… Czasami… Banalnie” z piosenkami do tekstów m. in. Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka i Jana Nowickiego. Tytuł krążka pochodzi od tytułów trzech spośród trzynastu znajdujących się na nim utworów. – Pomyślałem, że to może być bardzo dobry tytuł. Skoro „mam prawo czasami banalnie”, to jeśli na płycie jest coś banalnego, mogę odpowiedzieć, że przecież uprzedzałem: „mam prawo” – żartuje Andrzej Grabowski.

Czytelnicy prasy motoryzacyjnej dowiedzieli się niedawno, że Andrzej Grabowski jest miłośnikiem starych samochodów. – Udało mi się kupić trzy i pół egzemplarza Citroena 2CV, z których może zrobię dwa sprawne samochody – mówi aktor. W jego kolekcji znalazła się również Alfa Romeo Spider z lat 70., jaką w filmie „Absolwent” jeździł niezapomniany Dustin Hoffmann.

Więcej w rozmowie z Andrzejem Grabowskim. Fragment "Poranka” znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Banasiuka portret własny

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 14:43
O początkach swojej kariery aktorskiej i staraniach o dyplom akademii teatralnej opowiadał w "Kontrkulturze" aktor młodego pokolenia Mateusz Banasiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co dziś pisać o wiedźmach?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 12:55
W literaturze fantasy tworzy się nowe światy, ale na ogół w oparciu o świat rzeczywisty i rzetelną wiedzę historyczną - mówi pisarka Anna Brzezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bunio: Nie jestem rycerzem undergroundu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 16:41
Graliśmy na różnych eventach, jakichś dziwnych galach. Dopóki nikt nie ingeruje nam w "art", nie ma problemu – mówi gitarzysta i wokalista alternatywnej formacji D4D.
rozwiń zwiń