Katowice zostaną na tydzień stolicą komedii

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 15:30
Lada moment rozpocznie się 7. Katowicki Karnawał Komedii. Festiwal spektakli teatralnych to jedno z największych tego typu wydarzeń w kraju.
Audio
  • Katowicki Karnawał Komedii rokrocznie cieszy się olbrzymim zainteresowaniem (Czwórka/Stacja Kultura)
Plakat promujący VII Katowicki Karnawał Komedii.
Plakat promujący VII Katowicki Karnawał Komedii.Foto: mat. pras.

Karnawał od lat cieszy się ogromnym powodzeniem i sympatią. - Jak zaczynamy sprzedawać w grudniu bilety, to rozchodzą się one w ciągu mniej więcej dwóch godzin - opowiada gość "Stacji Kultura" Mirosław Nejnert, dyrektor imprezy. - Rekordowy czas sprzedaży, w tym roku - sześć minut, to był spektakl "W progu, czyli tajemnica zaniechanych spodni", w którym gra Marian Opania. Publiczność chce chodzić do teatru i się bawić. Nam udaje się ich przyciągnąć. Tak naprawdę jest mi bardzo przykro, bo rozmawiamy o wydarzeniu, którego już nie musimy jakkolwiek reklamować. Biletów nie ma, wszystko się wyprzedało. Ale dla pocieszenia, zawsze jest tak, że znajdzie się miejsce dla kogoś, kto się zaprze i będzie musiał wejść, choćby miał się udusić, siedzieć na schodach.
Festiwal odbywa się na dwóch scenach. Początek już jutro. - Przedstawienia odbędą się w Teatrze Śląskim i te mniejsze, bardziej kameralne w Teatrze Korez. Zaczynamy "Klarą" z warszawskiego Teatru Powszechnego na Dużej Scenie o 19.00, a w Teatrze Korez w tym samym czasie nasza premiera. Będzie to "Poczekalnia", monodram Grażyny Bułki, który napisał dla niej syn. Rzeczywiście w repertuarze festiwalu będą przeważały spektakle teatrów warszawskich, bo naszym zdaniem to właśnie tam dzieje się teraz dużo ciekawych i śmiesznych rzeczy. Mam na myśli oczywiście kwestie teatralne - dodaje z uśmiechem dyrektor.
Mirosław Nejnert opowiedział też o jego spojrzeniu na teatr na Śląśku: - Nie zamykamy się na określonego odbiorcę, jesteśmy otwarci. Chcemy, żeby teatr nie był elitarny, ale dawał radość wszystkim - górnikom, gospodyniom domowym, młodzieży, ludziom pracującym w poważnych instytucjach. To dla nas bardzo ważne - podkreśla. - Zapraszamy na Śląsk nie tylko przy okazji tego Katowickiego Karnawału Komedii, ale przez cały rok! Dla każdego się coś znajdzie. Nasze motto to: Teatr dla ludzi, który bawi, a nie nudzi - zachęca Nejnert.
(ac / pj)

Czytaj także

Klancyk rozkręca Klub Komediowy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:56
Nieuczesani, nieokiełznani i nieprzewidywalni - tacy są Michał Sufin i Bartek Młynarski z Teatru Improwizowanego Klancyk. Niebawem startują z nowym pomysłem - Klubem Komediowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Radioterapia" - startuje nowe słuchowisko Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:11
Już w poniedziałek, 3 lutego, usłyszycie pierwsze Czwórkowe słuchowisko multimedialne w reżyserii Xawerego Żuławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Grabowski: teatr zrobił się snobistyczny

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 16:15
Znają go wszyscy. W ubiegłym roku obchodził 40. jubileusz pracy artystycznej i w końcu mierzy się na scenie z Czechowem. Andrzej Grabowski był gościem Czwórki.
rozwiń zwiń