Łukasz Wierzbicki: spisałem kronikę niezwykłej podróży poślubnej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 14:20
Był rok 1934, kiedy to Halina i Stach Bujakowscy postanowili wyruszyć w szaloną podróż poślubną do Chin... motocyklem o mocy 10 koni mechanicznych. Ich przygody, w książce "Machiną przez Chiny", opisał Łukasz Wierzbicki.
Audio
  • O książce "Machiną przez Chiny" opowiada autor, Łukasz Wierzbicki (Czwórka/Stacja Kultura)
Łukasz Wierzbicki: spisałem kronikę niezwykłej podróży poślubnej
Foto: Glow Images/East News

- Ta podróż odbyła sie naprawdę, trwała ponad dwa lata, a najważniejszym rekwizytem, który towarzyszył świeżo upieczonym małżonkom, była maszyna do pisania - opowiada gość "Stacji Kultura". - Na swojej drodze spotkali milion przygód. Cierpieli głód, chłód, choroby, przeganiali z drogi tygrysy, nieraz budzili się w zasypanym śniegiem namiocie. Podążali w kierunku państwa, o którym nie mieli zielonego pojęcia. Ba, oni nawet nie wiedzieli po co tam jadą. Dopiero po fakcie okazało się, że dzięki tej wyprawie odnaleźli swoje miejsce w życiu. I do tego była im ona potrzebna.

okładka
okładka książki

Wspomnienia państwa Bujakowskich Łukasz Wierzbicki najpierw opracował na potrzeby książki "Mój chłopiec, motor i ja". Wkrótce potem spisał je raz jeszcze, tym razem z myślą o dziecięcym odbiorcy. - "Machiną przez Chiny" chciałem podsumować cykl przygodowo-podróżniczych powieśći dla dzieci - mówi Łukasz Wierzbicki. - Zależało mi też, żeby przez tę barwną historię przekazać coś od siebie. Przekazać moją fascynację podróżą, która dla mnie jest najlepszym sposobem na poznanie świata. Poza tym historia Haliny i Stacha Bujakowskich pokazuje, że dobrze jest być razem. I, że to nieprawda, że jak się jest podróżnikiem to trzeba być samotnikiem.

Ksiażkę zilustrowała i zaprojektowała Marianna Oklejak, która bazując na oryginalnych fotografiach z wyprawy, stworzyła unikatową przestrzeń, pełną ciepłych kolorów, kolaży, wycinanek i rysunków.

(kul / ac)

Czytaj także

Marcin Meller: ta książka to przegląd mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 10:16
W "Gaumardżos" podróżował po Gruzji, a w opowieściach terenowo-przygodowych "Między wariatami" Marcin Meller odwiedza Afrykę, Bliski Wschód, bierze udział w chuligańskiej wyprawie kiboli i jest deportowany z Kurdystanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Atlas wysp odległych", czyli Judith Schalansky podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 13:00
Jeśli wydaje Ci się, że atlas geograficzny nie ma nic wspólnego z poezją, koniecznie sięgnij po książkę Judith Schalansky. "Atlas wysp odległych" to wysmakowany album, w którym literatura łączy się z kartografią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek K. Talko: dziecko to wyzwanie dla bardzo odważnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:30
Bycie rodzicem jest sztuką, którą Leszek K. Talko opanował do perfekcji. Przynajmniej jeśli chodzi o sztukę... pisania. Autor "Dziecka dla odważnych" i "Pomocy, jestem tatą!" opowiada m.in. o bohaterach swojej serii "Pitu i Kudłata" oraz o przedstawieniu w Teatrze STU.
rozwiń zwiń