Jacek Braciak: trzeba mieć odwagę, by się mylić

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:00
Jacek Braciak występował w popularnych serialach komediowych, ale zobaczyć go można było także na srebrnym ekranie w produkcjach Wojciecha Smarzowskiego. - W zawodzie aktora chodzi o to, by każdą kwestię wypowiedzieć tak, jakby to, co mówimy, działo się tu i teraz - mówi aktor.
Audio
  • Aktor Jacek Braciak o swoich sposobach na pracę z rolą, a także o tym, jak radzić sobie z nudą i rutyną (Czwórka/Stacja Kultura)
Jacek Braciak, aktor
Jacek Braciak, aktorFoto: PAP/ Jakub Kamiński

Jak opowiadał Czwórce aktor, przygotowania do spektakli teatralnych kosztują wiele wysiłku i - zanim widzowie będą mogli podziwiać na scenie znakomitą grę aktorską - musi minąć sporo czasu.

- Najpierw zawsze jest scenariusz. Jeśli jest dobry, jest łatwiej. Potem trzeba się mozolnie uczyć tekstu na pamięć - opowiada Braciak w "Stacji Kultura". - Do tego dochodzi cały proces psychologiczny i emocjonalny, który trzeba powołać do życia. Musi się znaleźć w naszym organizmie i jest powtarzalny.

Jacek
Jacek Braciak w Czwórce/screen wideo

Niebawem widzowie będą mogli zobaczyć Jacka Braciaka w sztuce "Jakobi i Leidental" w reżyserii Marcina Hycnara, na deskach teatru Powszechnego w Warszawie. I tu, jak przyznaje Braciak, scenariusz był dobry. Co nie znaczy, że pracy przy przygotowaniach do roli było mniej.

- Próby są po to, żeby próbować. Trzeba znaleźć w sobie odwagę, by się mylić, a czasem nawet robić to z premedytacją. Chodzi o to, by nie iść cały czas utartym torem - mówi aktor.

Dlatego w pracy Jacek Braciak stara się wciąż rozwijać. - Umiejętnością nadrzędną w naszym zawodzie jest to, by przy każdym powtórzeniu kwestii umieć zachować świeżość i otwartość. Traktować rolę tak, jakby to, co mówimy, działo się tu i teraz - mówi aktor.

(kd/pj)

Czytaj także

Janusz Chabior: nie wielkość zadania się liczy, ale to co trzeba zrobić

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 10:00
Łukasz Muszyński, krytyk filmowy uważa, że Janusz Chabior to najlepszy polski aktor. Najczęściej widujemy go jednak w rolach drugoplanowych, znany jest też z jednego z najpopularniejszych polskich seriali. On sam do swoich ról podchodzi z dużym dystansem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Boczarska: praca nad rolą jest jak poznanie nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 13:40
Nie boi się aktorskich wyzwań i na potrzeby roli chętnie zmienia wizerunek. Przyznaje, że nie sztuką jest być piękną cały czas, sztuką jest przekraczać w sobie granice. W cyklu "Warsztat pracy" przyglądamy się aktorce, Magdalenie Boczarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack Nicholson - aktor, który ma moc przyciągania

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:00
- Nie da się nie kochać Jacka Nicholsona. Na sucho uchodzą mu więc wszystkie bezeceństwa, choć przeżył zapewne więcej niż Mick Jagger. Kobiety kochają go, choć nawet przecież nie jest przystojny - mówi w Czwórce Sergiusz Pinkfart, dziennikarz, bloger i podróżnik.
rozwiń zwiń