Moda PRL inspirowała berlińską ulicę

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 14:00
Berlińska ulica nadaje ton modzie - zwykli uważać modowi blogerzy. Tymczasem w latach 60. to Warszawa tworzyła trendy dla wschodniego Berlina. Udowadnia to w swojej książce "Z [politycznym] fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD" Anna Pelka.
Audio
  • Rozmowa z Anną Pelką, autorką książki "Z [politycznym] fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD" (Czwórka/Stacja Kultura)
Moda PRL inspirowała berlińską ulicę
Foto: Glow Images/East News

Okładka
Okładka książki

- W tamtych czasach moda dotyczyła głównie ludzi młodych. To oni tworzyli styl i mieli swoich naśladowców. Być może wynika to z tego, że młodzież jest najbardziej odważna, lubi eksperymentować - wyjaśnia Anna Pelka. - Postanowiłam zestawić dwa kraje, które łączył ten sam system polityczny. Młodzież w Polsce Ludowej i w NRD nie była zainteresowana tym, co państwo starało się zaproponować. Dlatego poszukiwała rozwiązań na własną ręke i niejednokrotnie stawiała na niezwykle nowatorskie z punktu widzenia mody rozwiązania.

Anna Pelka z wykształcenia jest historykiem sztuki. Urodziła się w Gorzowie, obecnie mieszka w Monachium i tam też wykłada na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana. - Moda fascynuje mnie od dawna. Na poważnie zaczęłam ją analizować w drugiej połowie lat 90., a potem okazało się, że to, co mnie najbardziej interesuje w tym zjawisku. to kontekst społeczno-artystyczno-polityczny - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo i Kuby Kukli. - Uliczna moda dużo bardziej niż haute couture mówi o czasach, w których żyjemy. Dlatego to właśnie na niej się koncentruję i ją opisuję.

Więcej o tym jak zimna wojna i ideologiczna walka Zachodu i Wschodu wpłynęła na sposób ubierania się ludzi w PRL i NRD, dowiesz się słuchając rozmowy z audycji.

(kul / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA moda
Czytaj także

"Etyka w modzie" jest modna

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 13:00
"Etyka w modzie” to kompletny przewodnik po kontrowersyjnym temacie etycznych postaw w modzie. W Polsce to jedyna tak obszerna publikacja na ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomenalnie nudna Prada

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 17:30
"Myślę, że nie jestem, aż taką straszną … jak wam się wydaje. Miałam wiele radości czytając tę książkę". To słowa Miucci Prady na temat jej nieautoryzowanej biografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultowe "Pulp Fiction" ma już 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 17:20
Legendarny film Quentina Tarantino z Johnem Travoltą, Umą Thurman i plejadą innych gwiazd obchodzi w tym roku dwudzieste urodziny. Nagrodzony Oscarem za scenariusz obraz pełen jest symboli i niezapomnianych momentów, które do dziś zachwycają znawców i sympatyków kina.
rozwiń zwiń