Arkadiusz Jakubik: "Trylogię" czytałem, czytam i będę czytał

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 12:10
6 września, odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania, tym razem poświęcona dziełom Henryka Sienkiewicza. Pierwsze skrzypce zagra "Trylogia", a jednym z czytających będzie Arkadiusz Jakubik.
Audio
  • Arkadiusz Jakubik opowiada o Narodowym Czytaniu (Czwórka/Stacja Kultura)
Arkadiusz Jakubik w studiu Czwórki.
Arkadiusz Jakubik w studiu Czwórki.Foto: Czwórka

Arkadiusz Jakubik w rozmowie z Kasią Oklińską przyznał, że bardzo lubi książki autorstwa Henryka Sienkiewicza. Jednak ostatnio brakowało mu czasu, by do nich zajrzeć, dlatego akcja Narodowe Czytanie, jak sam twierdzi, jest dobrą okazją, żeby przewertować trochę kartek. 
- W będę czytał fragment, w którym znany wszystkim Roch Kowalski próbuje pojmać szwedzkiego króla, Karola Gustawa. Przypadła mi w udziale bardzo dramatyczna scena nieudanego pościgu za władcą - opowiada Arkadiusz Jakubik.

Serwis specjalny: Narodowe Czytanie "Trylogii" >>>
Oprócz czytania prozy Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim nie zabraknie muzyki, która ma stanowić dodatek do lektury, a nawet być czymś więcej.  - Ta muzyka postawiła aktorom poprzeczkę  bardzo wysoko - przyznaje rozmówca Czwórki. - To będzie dość oryginalna formuła czytania performatywnego, bo będziemy próbowali zgrać słowo z muzyką na żywo.

Na scenie Narodowego Czytania wystąpi silny, rozbudowany instrumentalnie skład muzyczny. Nie zabraknie ciekawych aranżacji poszczególnych motywów, które będą się sklejać ze słowem czytanym.

Sprawdź: Narodowe Czytanie. "Trylogia" w Czwórce
- Taka aranżacja wymagała prób, by wiedzieć, w których momentach wycofać się ze słowem czytanych, gdyż muzyka jest wtedy zbyt dynamiczna i słowo się przez nią nie przebije - wyjaśnia Jakubik.

Przeczytaj: Henryk Sienkiewicz - z dala od kontrowersji

Do czytania "Trylogii" przygotowują się również Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Jan Peszek, Jarosław Gajewski, Anna Seniuk, Piotr Cyrwus, Adam Woronowicz, Olga Bołądź, Iza Kuna, Anna Próchniak. Gość Czwórki zdradza nam, że w domu czyta wybrany dla niego tekst, jednak podczas występu podda się emocjom, które tam powstaną.

Czytaj też: Piotr Cyrwus: czytanie "Trylogii" to rodzaj misji

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Kasi Oklińskiej z Arkadiuszem Jakubikiem w "Stacji Kultura".

(pj/kul)

/


Czytaj także

"Pod mocnym aniołem", a prawdziwy polski alkoholizm

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 10:21
Od jutra w kinach głośny, jeszcze przed premierą, film Wojciecha Smarzowskiego "Pod Mocnym Aniołem". Z tej okazji do studia zaprosiliśmy dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Jakubik: brakuje mi radia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 09:00
Arkadiusza Jakubika nie da się określić jednym słowem: to aktor, reżyser teatralny, radiowiec, lektor, scenarzysta, piosenkarz. Rok swej kariery spędził nawet w operetce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz w Czwórce - Narodowe Czytanie "Trylogii"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 07:15
Trzecia edycja Narodowego Czytania poświęcona była dziełom Henryka Sienkiewicza. W przyszłym roku sięgniemy po "Lalkę" Bolesława Prusa. - To jest fantastyczna inicjatywa, jak najbardziej godna polecenia - ocenia aktor, Andrzej Grabowski. - A to, że przedsięwzięcie tak pięknie się rozwija, jest bardzo budujące.
rozwiń zwiń