Michel Houellebecq - ulubiony pisarz Marty Żmudy Trzebiatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 15:30
Biografie, reportaże i literatura faktu to ulubione gatunki literackie Marty Żmudy Trzebiatowskiej. Aktorka opowiedziała w Czwórce, za co pokochała książki Michela Houellebecqa i prof. Leszka Kołakowskiego.
Audio
  • Ulubione książki Marty Żmudy Trzebiatowskiej: "Platforma" Michela Houellebecqa i "Miniwykłady o maksi sprawach" prof. Leszka Kołakowskiego (Czwórka/Stacja Kultura)
Marta Żmuda-Trzebiatowska
Marta Żmuda-TrzebiatowskaFoto: PAP/ Marek Gorczyński

"Platforma"
"Platforma"
Michela Houellebecqa

Marta Żmuda Trzebiatowska, aktorka znana m.in. z seriali "Na dobre i na złe" i "Magda M.", a także z filmów "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" (2012, reż. Patryk Vega) i "Ciacho" (2010, reż. Patryk Vega), przyznaje, że uwielbia czytać książki biograficzne, reportaże, literaturę faktu, a także powieści filozoficzne. Słuchaczom Czwórki poleca na letnio-jesienne wieczory powieści Michela Houellebecqa. - I wcale nie książkę "Cząstki elementarne", która przyniosła temu pisarzowi światową sławę, lecz "Platformę" - opowiada Trzebiatowska.

Co urzekło aktorkę w tej powieści? - Jest napisana bardzo bezpośrednim językiem - mówi Żmuda Trzebiatowska. - Z tej bardziej "pikantnej" strony pokazuje problem konsumpcjonizmu mieszkańców Europy Zachodniej i Ameryki. Odpowiada na pytanie, dokąd taki styl życia może nas zaprowadzić…

Jak dodaje Żmuda Trzebiatowska, do książek Houellebecqa przyciąga czytelnika także "pewien smutek". - Jego historie zazwyczaj kończą się bardzo smutno - mówi aktorka. - Pisarz snuje bowiem wizje rozpadu świata, a pointa w jego wydaniu jest zawsze makabryczna. Tak jest też w przypadku "Platformy".

Czytaj także Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter <<<

W prozie Houellebecqa Żmudę Trzebiatowską urzeka także jej niejednoznaczność. - Z jednej strony pisarz krytykuje Zachód, ale z drugiej wcale nie pochwala Wschodu, zarzucając jego mieszkańcom, że wystawiają swoją pobożność i religijność na sprzedaż - mówi aktorka.

DlaczegoMarta Żmuda Trzebiatowska zaczytuje się także w literaturze prof. Leszka Kołakowskiego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z aktorką z audycji "Stacja Kultura".

(kd/mm)

Czytaj także

Mariusz Sieniewicz: pisarstwo to frajerski zawód

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 13:30
Krytycy zaliczają go to autorów prozy wysoko artystycznej. Sam o sobie mówi, że w świecie żądnym konsumpcyjnej krwi porusza się w rejonach obciachu. Gościem "Stacji Kultura" był Marcin Sieniewicz, autor książki "Spowiedź śpiącej królewny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co Mateusz Damięcki czyta w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 07:00
Mateusz Damięcki w cyklu "Gorące strony" przyznał się do fascynacji literaturą rosyjską i dodał, że nie jest na bieżąco z książkowymi nowościami. - Na co dzień mam bardzo mało czasu na czytanie - przyznał szczerze.
rozwiń zwiń