Motyw kulinarny w komiksach to rzadkość

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 14:00
Motyw jedzenia często pojawia się w wielu produkcjach filmowych i książkach. Natomiast jeśli chodzi o komiksy, to trzeba się nieźle naszukać, aby znaleźć taki, w którym scenarzyści umieścili wątek potraw.
Audio
  • Rzadko się zdarza, aby motywem przewodnim w komiksie było jedzenie (Czwórka/Stacja Kultura)
Japońska kuchnia jest zdrowa i smaczna
Japońska kuchnia jest zdrowa i smacznaFoto: Glow Images/East News

- Pierwszym z nich jest znany na całym świecie "Garfield". Myślę, że nawet ci, którzy nie interesują się komiksem znają tego kota oraz wiedzą, że uwielbia lasagne i zajada ją ze smakiem - mówi scenarzysta komiksowy, Bartek Sztybor i dodaje: - Drugi taki komiks to "Przygody Asteriksa”. Na ostatniej planszy każdego albumu ten gal i reszta bohaterów spotyka się przy wielkim ognisku, przy którym jedzą dzika z rusztu.

Czytaj także: "Kanon komiksu" - tytuły, które trzeba znać!<<<

Według eksperta w Polsce ciężko znaleźć komiks, w którym jedzenie byłoby motywem przewodnim, lub pojawiało się w wielu sytuacjach. - Natomiast w Japonii czy Stanach Zjednoczonych takie dzieła się pojawiają - mówi Sztybor i tłumaczy, że niedawno hitem była "opowieść obrazkowa”, napisana przez Anthony’ego Bourdaina, czyli popularnego amerykańskiego szefa kuchni. Bourdain napisał komiks o najsłynniejszym mistrzu sushi. - "Get Jiro!” to z jednej strony biografia tego japońskiego kucharza, a z drugiej opowieść kryminalna o tym, jak ludzie o to sushi się zabijają - wyjaśnia scenarzysta komiksowy.

Aby dowiedzieć się, w jakich jeszcze komiksach motywem przewodnim jest jedzenie, zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "Stacja Kultura".

bc, ac

Czytaj także

Ewa Wachowicz: od codziennych problemów uciekam w góry

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 13:00
Miss Polonia, producentka, dziennikarka telewizyjna, rzecznik prasowy rządu, pasjonatka gotowania. Prywatnie Ewa Wachowicz uwielbia grać z córką w popularne planszówki, a także spacerować, słuchając audiobooków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety z życia burgerowni

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 11:55
W ostatnich kilkudziesięciu miesiącach burgery stały się prawdziwym hitem kulinarnym w Polsce. Jedzą je praktycznie wszyscy. Niektórzy polubili je tak bardzo, że nawet podwójna porcja to dla nich dużo za mało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AGD zrobi za Ciebie zakupy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 12:00
Kuchnia indukcyjna, która zamienia się w wielki tablet do gotowania, lodówka robiąca za nas zakupy i zdalnie sterowane urządzenia gospodarstwa domowego. To nie jest futurystyczna wizja przyszłości, a dzisiejsza rzeczywistość.
rozwiń zwiń