Europejska literatura stawia na oryginalność

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 15:22
We Frankfurcie nad Menem odbyły się 66. Międzynarodowe Targi Książki. W tegorocznej edycji wzięło udział 7000 wystawców ze 100 krajów. Krajem partnerskim była Finlandia, a impreza była okazją do poznania najciekawszych twórców na Starym Kontynencie.
Audio
  • Jak ubiegać się o grant z UE na wydanie debiutanckiej książki? (Czwórka/Europejski Lunch)
  • Relacja z europejskich targów literackich (Czwórka/Stacja Kultura)
Europejskie targi książki w Frankfurcie nad Menem
Europejskie targi książki w Frankfurcie nad MenemFoto: ARNE DEDERT / PAP/EPA.

W środę 8 października ogłoszono tegorocznych laureatów Europejskiej Nagrody Literackiej. Wśród nagrodzonych są zarówno twórcy kryminałów, sprzedających się na całym świecie w milionowych nakładach, jak i autorzy mniej popularnych, ale ciekawych powieści historycznych czy opowiadań. Istotna jest oryginalność i umiejętność dotarcia do wnętrza czytelników z całego kontyntentu.
32-letni maltański pisarz Pierre J. Mejlak jest najmłodszym laureatem w historii. Na co dzień pracuje jako reporter radiowy i korespondent BBC. - Jako pisarz spędzam mnóstwo czasu w samotności, zamknięty sam w pokoju. Kiedy twoja praca zostaje doceniona, czujesz się wyjątkowy. To dla mnie wspaniała chwila - przyznał autor pozycji, która jest kompilacją dziesięciu opowiadań. - Każde z nich jest o sile wspomnień. To moje spojrzenie na nostalgię z różnych perspektyw - przekonywał. Mejlak uważa ponadto, że tematyka jego tekstów jest uniwersalna i ma nadzieję, że dzięki temu zostaną one przetłumaczone na wiele języków i trafią do fanów literatury na całym świecie.
PRZECZYTAJ: Kobiecy los w literaturze Herbjørg Wassmo

Aż tak ogromnego entuzjazmu nie odczuwa z kolei łotewski twórca Janis Jonevs, wyróżniony za powieść "Jelgavā". - Może czuję się teraz bardziej częścią Europy i jej spuścizny literackiej. Ta nagroda pokazuje, że można tworzyć lokalnie, ale zyskać renomę poza granicami swojego kraju. Granicami, których już de facto nie ma - przyznał.
Więcej o targach we Frankfurcie, a także o nagrodzonych - w materiale reporterskim ze "Stacji Kultura". Zapraszamy też do wysłuchania rozmowy z Elżbietą Kalinowską z Instytutu Książki oraz wywiadu z Kamilą Rolą ws. grantów z Unii Europejskiej na debiut literacki w "Europejskim Lunchu".
ac/kd

Czytaj także

Hłasko w świecie slumsów i hipsteriady w nowej powieści Czubaja

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 07:15
- Jeśli chodzi o autorów kryminałów i thrillerów, to w swoich powieściach najchętniej rozstają się z politykami - mówi Mariusz Czubaj. Akcja jego najnowszej książki "Martwe popołudnie" dzieje się w świecie sfer rządzących, biznesmenów i ludzi mediów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Mateusz Damięcki czyta w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 07:00
Mateusz Damięcki w cyklu "Gorące strony" przyznał się do fascynacji literaturą rosyjską i dodał, że nie jest na bieżąco z książkowymi nowościami. - Na co dzień mam bardzo mało czasu na czytanie - przyznał szczerze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paulina Holtz ceni łotrzyka po przejściach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 13:47
W cyklu "Gorące strony" tym razem swoją ulubioną powieść opisała Paulina Holtz. Jej wybór z pewnością dla wielu będzie zaskakujący, bo aktorka wybrała "Shantaram" Gregorego Davida Robertsa. Pozycja ta nie doczekała się jak dotąd... polskiego tłumaczenia.
rozwiń zwiń