Jonathan Carroll: życie pisarza jest samotne

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 12:00
Magiczny realista, autor m.in. książki "Ucząc psa czytać" zdradził nam, za co lubi Polskę i dlaczego wizyty w naszym kraju bywają dla niego lekiem na samotność.
Audio
  • Jonathan Carroll o swojej nowej książce "Ucząc psa czytać", a także o miłości do Polski (Czwórka/Stacja Kultura)
Jonathan Carroll, amerykański pisarz mieszkający obecnie w Wiedniu, odwiedza Polskę już od ponad 20 lat
Jonathan Carroll, amerykański pisarz mieszkający obecnie w Wiedniu, odwiedza Polskę już od ponad 20 latFoto: Mateusz Kudła/Wikimedia Commons

Jonathan Carroll pochodzi z USA, ale na stałe mieszka w Wiedniu. W jego książkach można znaleźć wiele polskich akcentów.

- Lubię Polskę, od ponad 20 lat obserwuję, jak przechodzi od komunizmu do bardzo udanej wersji kapitalizmu. Życie pisarza jest dość samotne, dlatego zawsze jestem zaskoczony, kiedy tu przyjeżdżam i spotykam 400 osób, które chcą się ze mną zobaczyć - mówił Jonathan Carroll.

Pisarz opowiedział też o inspiracjach do nowej książki pt. "Ucząc psa czytać": - Kiedy brałem się do pisania, poruszały mnie dwa tematy - miłość i sen. Chciałem stworzyć tekst, który mówiłby o tych dwóch rzeczach.

Carroll ma na swoim koncie nie tylko wiele powieści i opowiadań fantasy, ale także teksty piosenek dla pewnego znanego polskiego zespołu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotowała: Katarzyna Węsierska

Data emisji: 28.04.2015

Godzina emisji: 10.30

mg/kul

Czytaj także

Co Mateusz Damięcki czyta w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 07:00
Mateusz Damięcki w cyklu "Gorące strony" przyznał się do fascynacji literaturą rosyjską i dodał, że nie jest na bieżąco z książkowymi nowościami. - Na co dzień mam bardzo mało czasu na czytanie - przyznał szczerze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Wojna według Michała Gołkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 08:00
Czytelnicy pokochali go jako autora trylogii: "Ołowiany świt", "Drugi brzeg", "Droga donikąd" - osadzonej w świecie gry S.T.A.L.K.E.R. Michał Gołkowski napisał właśnie "Stalowe Szczury. Błoto".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłumacz Pratchetta: "Długi Mars" to ostatnia powieść mistrza?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 11:06
Powieść fantasy "Długi Mars" Terry'ego Pratchetta i Stephena Baxtera ukazała się na polskim rynku pod koniec stycznia. W Czwórce tłumacz Piotr W. Cholewa opowiedział, dlaczego do jej publikacji doszło właśnie teraz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Książki. Nowe technologie w czytelnictwie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 12:30
W ubiegłym roku ponad 6 mln Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Rośnie jednak poziom czytelnictwa wśród młodzieży.
rozwiń zwiń