Polskie Radio
Section05
ebook

Pandemia sprzyja czytelnictwu. Książki tradycyjne czy elektroniczne?

Trwająca epidemia koronawirusa spowodowała, że Polacy chętniej sięgnęli po książki. Z raportu sporządzonego przez Bibliotekę Narodową wynika, że co najmniej jedną pozycję w 2021 roku przeczytało 42 procent osób. To najlepszy wynik od 2014 roku. Czy Polacy chętniej sięgali po tradycyjne książki, czy jednak wybierają ich cyfrowe odpowiedniki?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo książki czytelnictwo pandemia koronawirus nawyki ebook

Kraje UE mogą stosować zredukowaną stawkę VAT na e-książki

Unijne kraje, jeśli zechcą, będą mogły stosować zredukowaną stawkę podatku VAT na książki i gazety elektroniczne, by obniżyć ich ceny. Tak zdecydowali jednomyślnie unijni ministrowie finansów na spotkaniu w Luksemburgu. Wiele krajów, w tym Polska, w przeszłości zabiegało o obniżenie VAT-u na e-publikacje, które są czytane na komputerach, tabletach, smartfonach lub są pobierane na czytniki cyfrowe.
Zobacz więcej na temat:  ebook

Polki coraz częściej sięgają po ebooki

Aż 49 proc. spośród 563 zapytanych kobiet deklaruje, iż korzysta z ebooków, a 28 proc. sięga po audiobooki. Większość - bo 69 proc. - pobiera bezpłatne tytuły ebooków dostępne na oficjalnych stronach, 49 proc. kupuje je samodzielnie, a 44 proc. korzysta z  nabytych przez rodzinę lub znajomych. O tym, jak czytają Polki, mówiła w Polskim Radiu 24 Martyna Bednarczyk z firmy Virtualo.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 czytelnictwo literatura ebook

Rynek e-booków rośnie w tempie 50 proc. rocznie

Osoby wybierające książkę w wersji cyfrowej czytają niemal trzykrotnie więcej niż czytelnicy książek drukowanych. Choć e-booki stanowią zaledwie ok. 2–5 proc. rynku książki w Polsce, to rosną w tempie 50 proc. rocznie. Szacuje się, że obecnie wartość rynku sięga 85 mln zł. Zwiększyć sprzedaż e-booków może pomóc proponowane przez Komisję Europejską ujednolicenie podatku VAT na e-booki i drukowane książki.
Zobacz więcej na temat:  ebook e-book

Na e-booki Polacy wydadzą do końca roku ok. 85 mln zł

E-booki stanowią ok. 2 proc. rynku książki w Polsce. Z prognoz Virtualo wynika, że do końca tego roku wydatki na ich zakup powinny przekroczyć 85 mln zł, podczas gdy na koniec 2015 roku było to 60 mln zł. Rynek zyskuje, mimo że rośnie również skala piractwa. Co najmniej jedna trzecia czytelników pozyskuje e-booki z nielegalnych źródeł. Branżę może to kosztować nawet 250 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  ebook e-book