Reportaż "Palindromista - hobbysta". Palindromy jak forma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 13:00
- Kobiety znacznie lepiej reagują na palindromy niż mężczyźni - mówi prof. Tadeusz Morawski, czołowy polski twórca palindromów i bohater reportażu "Palindromista - hobbysta" autorstwa Jakuba Tarki.
Audio
  • "Palindromysta-hobbysta" - reportaż autorstwa Jakuba Tarki (Na cztery ręce/Czwórka)
Tworzenie palindromów to dla prof. Morawskiego pasja. Wykładowca z powodzeniem zaraża nią swoich studentów
Tworzenie palindromów to dla prof. Morawskiego pasja. Wykładowca z powodzeniem zaraża nią swoich studentówFoto: Glowimages/East News

Prof. Tadeusz Morawski/fot. PAP/Andrzej Rybczyński T. Morawski/PAP/Andrzej Rybczyński

Jak przyznaje prof. Morawski, mężczyźni zastanawiają się tylko, jakby tu zarobić pieniądze. - To panie znajdują czas na kulturę i piękno, czyli m.in. palindromy - tłumaczy profesor. 

Na co dzień Morawski pracuje w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej. Napisał ponad 200 publikacji, ma w swojej dziedzinie 22 patenty, wypromował także 22 doktorów. Jest także czołowym polskim twórcą i znawcą palindromów. Jego studenci używają ich, żeby nie dostać dwói na egzaminie. - Student wie, że jak powie mi jakiś ładny palindrom, to ja mu pozwolę przyjść jeszcze raz - mówi prof. Morawski.

Czytaj także: Reportaże w Czwórce <<<

W reportażu prof. wymienia też swoje palindromy, m.in. "Jem gips. Pigmej". Albo: "Sergiej je i gres", zdradza także ulubiony palindrom swoich studentów, który związany jest ze słowem "obalać".

***

Tytuł reportażu: "Palindromista - hobbysta"

Autorka reportażu: Jakub Tarka

Data emisji: 22.06.2015

Godzina emisji: 11.00

Reportaż przygotowany przez Studio Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia.

kd/mg

Czytaj także

Warszawa domem Węgra

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 13:18
Gabor spędził nad Wisłą lata dzieciństwa, potem przeniósł do swojej ojczyzny, na Węgry. Ale już jako dziecko podjął decyzję, że musi wrócić do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowa legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 13:07
O tym, ile radości sprawia tworzenie czegoś dla innych, przekonują bohaterki reportażu Grażyny Wielowieyskiej "Cyfrowa baśń", czyli uczennice VI klasy Zespołu Szkół w Konstancinie-Jeziornej, które piszą bajki po angielsku i zamieszczają je w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

By pamięć o babci nie zginęła

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 10:48
"Miła, padnij" - tak krzyknęła "Cyganka" do Teresy Lewtak-Stattler i może tym poleceniem uratowała jej życie w Powstaniu Warszawskim. Dziś, filmowo o "Miłej" opowiada jej wnuczka.
rozwiń zwiń